„Współróżnie”. Galeria Refektarz zaprasza na ostatnią tegoroczną wystawę

0
Kolor, różnorodne kompozycje i tematyka. Tak w skrócie opisać można najnowszą wystawę w Galerii Refektarz w Krotoszynie. Można na niej podziwiać prace dwóch twórców Joanny Marcinkowskiej i Marka Przybyła, którzy na co dzień wykładają na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Wystawę można podzielić na trzy części. W pierwszej, największej sali znajdują się prace obu artystów. W drugiej – mniejszej – obrazy stworzone przez Joannę Marcinkowską, a w ostatnim pomieszczeniu dzieła autorstwa Marka Przybyła. W pracach przoduje technika olejna, są też wymowne wycinanki.

Joanna Marcinkowska była asystentką Marka Przybyła przez kilkanaście lat. I ta współpraca dała impuls do stworzenia wspólnej wystawy. – Nigdy na tym polu artystycznym nie mierzyliśmy się, stąd pomysł, by taką wspólną wystawę zorganizować. Było to po prostu dla nas ważne – mówi prof. Marek Przybył.

Nawiązuje też do niej enigmatyczny tytuł ekspozycji „Współróżnie”. – Zależało nam, żeby obrazował to, co jest ewentualnie wspólne w naszej twórczości artystycznej. Do tego odnosi się pierwsza część tytułu. Druga „różnie” odnosi się oczywiście do różnic – tłumaczy prof. Przybył.

Mocnym i zauważalnym akcentem w pracach Joanny Marcinkowskiej jest kolor. Artystka na wystawie prezentuje nie tylko obrazy, ale też wspomniane wycinanki. Jest to cykl, który plastyczka tworzyła przez kilka ostatnich miesięcy. – Dużą inspiracją dla mnie jest tradycyjna sztuka, w tym głównie właśnie wycinanka. Dużą inspiracją były też ukraińskie wycinanki. Mają one trochę inną symbolikę i formę – opowiada dr hab. Joanna Marcinkowska.

Wystawę pt. „Współróżnie” można oglądać do 6 stycznia.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick