Wścieklizna w Krotoszynie. Znaleziono zakażonego nietoperza. Czego należy przestrzegać?

1
U martwego nietoperza znalezionego na terenie jednej z posesji w Krotoszynie wykryto wściekliznę. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krotoszynie wyznaczył obszar zagrożony, który został oznakowany.

Wściekliznę u martwego nietoperza potwierdziło badanie laboratoryjne przeprowadzone przez Zakład Higieny Weterynaryjnej w Poznaniu. Powiatowy Lekarz Weterynarii Anna Lis-Wlazły wydała rozporządzenie w sprawie wyznaczenia ogniska wścieklizny i obszaru zagrożonego. Został nim objęty teren od Nowego Folwarku na północ od Krotoszyna poprzez całe miasto niemalże po Zduny (patrz obszar zaznaczony na mapie).

Przy drogach, ścieżkach rowerowych i granicach wyznaczonego obszaru zostały ustawione żółte tablice z napisem: Uwaga – wścieklizna. Obszar zagrożony”.

Wścieklizna jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirus atakujący ośrodkowy układ nerwowy i zawsze kończy się śmiercią. Na zakażenie tym wirusem narażone są wszystkie zwierzęta stałocieplne oraz ludzie. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj wskutek pogryzienia przez chore zwierzę, uszkodzoną skórę lub błony śluzowe, ponieważ wirus znajduje się w ślinie chorego zwierzęcia.

Jak czytamy w komunikacie wydanym przez Powiatowego Lekarza Weterynarii: „Nietoperze oraz inne dziko żyjące są podatne na zakażenie wirusem wścieklizny, ale badania naukowe potwierdzają, że ryzyko przenoszenia go na inne zwierzęta jest niewielkie”.

>> Jesteśmy też na Facebooku. Polub nasz fanpage! <<

Czego należy przestrzegać w obrębie obszaru zakażonego?
– unikać kontaktów ze zwierzętami dziko żyjącymi,
– nie dotykać zwierząt chorych lub padłych (w przypadku znalezienia takiego zwierzęcia należy powiadomić Straż Miejską lub Inspekcję Weterynaryjną),
– unikać wypuszczania psów bez kagańca lub smyczy,
– nie wypuszczać kotów z domów,
– bezwzględnie zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. „Nietoperze oraz inne dziko żyjące ptaki są podatne na zakażenie wirusem wścieklizny”
    Świetnie napisane. 🙂

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick