Wrócą obostrzenia? Minister Niedzielski: Obserwujemy wyraźny wzrost zakażeń

6
Fot. twitter.com/Ministerstwo Zdrowia
Rośnie liczba zakażeń koronawirusem w Polsce. Według piątkowego raportu, w ciągu doby potwierdzono 1048 przypadków. W ostatnim czasie odnotowuje się bardzo szybki przyrost zakażeń i poinformował o tym Adam Niedzielski, minister zdrowia podczas konferencji prasowej. Poinformował, że na razie nie planuje się wprowadzenia jakichkolwiek obostrzeń. Zaleca jednak, by osoby z grup ryzyka nosiły maseczki w przestrzeniach zamkniętych.

Dzienna liczba zakażeń przekroczyła 1000, a testowania w systemie powszechnym jest w okolicach 6000 dziennie. – Te wzrosty z tygodnia na tydzień doprowadziły do tego, że wskaźnik R, czyli wskaźnik reprodukcji jest jednym z najwyższych, jakie obserwowaliśmy w trakcie pandemii. Poziom wyszczepienia i przechorowania każe nam skupić się teraz na liczbie hospitalizacji – mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Obecnie w szpitalach jest 450 osób, ale chorobę przechodzą łagodnie. Jedynie 16 osób w skali całego kraju przebywa pod respiratorem. – Liczba hospitalizacji będzie głównym parametrem, który będzie podstawą podejmowania jakichkolwiek działań zapobiegawczych – dodał Niedzielski.

Szef resortu poinformował, że dalsze kroki nie będą podejmowane, do momentu, gdy liczba hospitalizacji nie przekroczy 5000 w skali kraju. Według analiz przygotowanych przez trzy ośrodki badawcze, najczarniejsze scenariusze zakładają od 6 do 10 tysięcy osób hospitalizowanych. – Przewiduje się jednak, że liczba hospitalizowanych będzie rosnąć w umiarkowanym poziomie – uspokajał minister.

Minister Zdrowia zwrócił się do osób, które znajdują się w grupach ryzyka, a więc seniorów, tych z upośledzonym układem odpornościowym. – Chcę zarekomendować tym osobom, aby w przestrzeniach zamkniętych zakładały maseczki i stosowały zasadę DDM, czyli dystans, dezynfekcja, maseczka – apelował.

Podczas konferencji poinformowano także, że czwarta dawka szczepionki będzie dostępna dla całej populacji prawdopodobnie we wrześniu i będzie dostosowana do wariantu Omikron.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick