Wolontariusze z regionu w środku afrykańskiego konfliktu. Potrzebna jest pomoc!

3
Norbert Wardawy, jeden z lokalnych muzyków i wolontariuszy, przebywa w Republice Środkowej Afryki, gdzie podejmuje się charytatywnej nauki gry na trąbce najmłodszych mieszkańców tej części kontynentu. Niestety, konflikt zbrojny na tym terenie zmusił 2,5 tysiąca osób do szybkiego znalezienia schronienia w tym właśnie Norberta Wardawego. Obecnie znajdują się w klasztorze kapucynów w Bouar.

Benedykt Pączka to polski misjonarz, który postanowił wybudować pierwszą w Bouar szkołę muzyczną, a utalentowanym dzieciom zapewnić odpowiednią edukację artystyczną. W Afryce jest także Norbert Wardawy, muzyk, członek Big Bandu Powiatu Ostrowskiego pochodzący z Ostrowa. W kraju trzeciego świata uczy najmłodszych gry na trąbce. Na afrykańskim kontynencie jest już od października, a jego wolontariat ma zakończyć się w pierwszej połowie 2021 roku.

Sytuacja w Republice Środkowej Afryki nie jest spokojna, a konflikty zbrojne na tym terenie nasilają się. 27 grudnia odbyły się tam wybory prezydenckie, w których zwyciężył dotychczasowy prezydent Faustin-Archange Touadera. Jak informuje Biuro Prasowe Kapucynów (Prowincja Krakowska), powołując się na doniesienia z RŚN, głosowanie odbyło się tylko na części terytorium kraju. Dodatkowo władze miały dopuścić się licznych nieprawidłowości. Wojna domowa trwa w tym państwie od 2013 roku.

Jak informuje portal defence24.pl w ubiegły czwartek (7 stycznia) doszło do bardzo poważnej wymiany ognia i to zaledwie 600 metrów od budowanej tam szkoły muzycznej.

Polscy wolontariusze, jak i ponad 2 tysiące tubylców z obawy przed utratą życia musiało uciekać. Schronienie znaleźli w klasztorze kapucynów. Jednak dla ukrywających się osób potrzebna jest pomoc. Brakuje podstawowych rzeczy, by zapewnić im przetrwanie. “Potrzebujemy wsparcia. Musimy zapewnić żywność, koce, materiały sanitarne dla 2500 ludzi. Czasowo zawieszamy budowę szkoły. Apeluję do wszystkich, dla których idea AMS jest bliska, aby wsparli nas dzisiaj. Potrzebujemy Was!” – to tylko fragment apelu, który polscy wolontariusze przekazali przez Jarosława Wardawego, ojca Norberta.

Aby pomóc ofiarom wojny, można dokonać wpłaty na konto:
73 1090 1782 0000 0001 4712 3186
ul. ROZRYWKA 24/28
KRAKÓW 31-419
W tytule przelewu należy wpisać „pomoc azylantom”.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. 6
    3

    Szacunek.nie rozumiem dlaczego wielki Caritas i kościół nie pomoże.misjonarze to chyba nadal instytucja kościół.a może się mylę?

  2. 7
    2

    Szacunek.dlaczego Caritas (tak wszechmogący)nie pomaga i kościół?misjonarze to chyba nadal kościół pluskajacy się w złocie i dobrobycie.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick