DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

„Wojna się skończy, a drzewa zostaną na zawsze”. Uchodźcy z Ukrainy dziękują za okazaną pomoc

Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie do Ostrowa Wielkopolskiego przyjechało ponad trzy tysiące obywateli tego kraju. Ostrowianie od razu ruszyli im z pomocą m.in. poprzez zbiórki darów i odzieży. Obywatele Ukrainy chcąc odwdzięczyć się za okazaną pomoc, stworzyli nieopodal Stadionu Miejskiego Ogród Magnoliowy.

„Wojna się skończy, a drzewa zostaną na zawsze” – takie hasło przyświecało Wiktoria Poluchowicz, pomysłodawczyni stworzenia Ogrodu Magnoliowego. – Zwróciliśmy się do pani prezydent miasta z inicjatywą stworzenia takiego miejsca. Chcieliśmy w ten sposób podziękować mieszkańcom i władzom Ostrowa Wielkopolskiego za ich dobre serce i okazaną pomoc – wyjaśnia Wiktoria Poluchowicz.

Pomysł Wiktorii spodobał się władzom Ostrowa Wielkopolskiego, a po stronie magistratu leżało jedynie wyznaczenie przestrzeni do stworzenia Ogrodu Magnoliowego. Sam wybór gatunku drzewa nie był przypadkowy. Jest ono bowiem symbolem dumy, godności, szczerości, miłości do przyrody i szlachetności. – Zasadziliśmy 30 magnolii, 10 odmian, po 3 z każdego koloru. Jak drzewa zaczną kwitnąć, to można przyjść, zrobić sobie piękne zdjęcie i dodać na Facebooka podsumowała pomysłodawczyni akcji.

Obywatele Ukrainy sami posadzili wspomniane magnolie, chcąc w ten sposób czynnie włączyć się w stworzenie tego miejsca tak, jak ostrowianie czynnie pomagają im w trudnej sytuacji. Jedną z takich osób była Nela Bielan. – Dziękuję za to, że takie miejsce powstało. Ten ogród zostanie w mojej pamięci na długi czas. W Ostrowie otrzymałam dach nad głową, w Domu Polsko-Ukraińskim za co też ogromnie dziękuję – podkreśla.

Nela pochodzi z Charkowa i przed przyjazdem do Polski spędziła kilkadziesiąt dni w piwnicy chroniąc się przed bombardowaniem. – Było strasznie siedzieć w tej piwnicy. Było tam bardzo dużo osób. Cały czas zrzucane były bomby, my to wszystko słyszeliśmy. Do miasta nie można było wychodzić – opowiada Nela Bielan.

Wdzięczność za okazaną pomoc swoim rodakom wyrazili również Ukraińcy mieszkający w Ostrowie już od kliku lat, którzy także posadzili kilka magnolii. W trakcie sadzenia drzew uchodźcom wielokrotnie łzy napływały do oczu.

W nowo stworzonym Ogrodzie Magnoliowym zamontowano też tablicę informacyjną z napisami w języku polskim i ukraińskim.

Napisz do autora

Komentarze (11)
 • D
  Drzewo

  piątek, 15 kwietnia, 2022

  Taaa zostaną na zawsze już to widzę.

  Odpowiedz
 • O
  Ostrowianka

  piątek, 15 kwietnia, 2022

  Jak urosną będą oczyszczać powietrze w tym miejskim smogu i spalinach.

  Odpowiedz
 • Z
  Zenon

  piątek, 15 kwietnia, 2022

  Nigdy nie będzie dobry moment na te sprawy ale jak są tutaj niech ocenią sami.Ci Ukraincy uciekli przed wojskami Putina tak samo jak 80 lat temu musieli uciekać Polacy z ziemi na której żyli przed oddziałami UPA
  Może ktoś zorganizuje im wyjazd do niedalekiej Sośnicy ( gm. Dobrzyca) na cmentarz gdzie jest tablica pamięci pomordowanych w jednej ukraińskiej wsi Berezowicy Małej Ci zwykli Ukraińcy niech sami ocenią czy Bandera zasługuje na miano bohatera narodowego jak to przedstawiają ukraińcy politycy.
  W Sośnicy żyją potomkowie tych ludzi którzy doznali takich krzywd i musieli uciekać a  teraz również pomagają Ukrainie.

  Odpowiedz
 • Z
  Zenon

  sobota, 16 kwietnia, 2022

  Do MM
  Gdyby na Ukrainie w poprzedzających tą wojnę nie był propagowany przez tamtejsze media i polityków kult Bandery „bohatera narodowego” nie było by tematu odszedł by w przeszłość. Według ciebie to gdyby teraz np. w Niemczech za bohatera stawiano Hitlera to też byś uważał że niemieckie elity polityczne też nic złego nie robią. Zacytuję ciebie ” idź do przodu, buduj nowy, lepszy świat”. Ja się pytam jaki chcesz zbudować świat na kłamstwie, krętactwie i zbrodni? Czy na prawdzie chociażby była gorzka i bolesna

  Odpowiedz
 • O
  Obserwator

  sobota, 16 kwietnia, 2022

  Brawo Zenon. Napisałeś prawdę

  Odpowiedz
 • Z
  Zenon

  sobota, 16 kwietnia, 2022

  Do August Sabbe.
  Mi nie chodzi aby tworzyć antagonizmy czy rozliczenia tylko przekazać uchodźcom obraz Bandery którego pewne środowiska na Ukrainie lansują i gloryfikują na godnego bohatera narodu ukraińskiego bez obiektywnego obrazu jakimi metodami chciał zbudować Ukrainę.

  Odpowiedz
 • M
  marek

  sobota, 16 kwietnia, 2022

  Brawo Zenon.

  Odpowiedz
 • K
  Ktosiek

  sobota, 16 kwietnia, 2022

  Zenon widzisz jak ludzie reagują na prawdę. O to Jeszce w Polsce. Może od bolszewikach cxy nazistach niemieckich tez mamy zapomniec.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz