Województwo Wielkopolskie z dużym dofinansowaniem z Ministerstwa Infrastruktury

4
Minister Infrastruktury, Andrzej Adamczyk zaakceptował podział środków Funduszu Dróg Samorządowych. Zostaną one rozdysponowane poszczególnym województwom na dofinansowanie zadań powiatowych i gminnych w 2020 roku. Województwo Wielkopolskie otrzymało jedną z najwyższych kwot - ponad 228 milionów złotych.

Zostały podane limity ogólne dla każdego z województw oraz limity do wykorzystania na inwestycje długoletnie. – Fundusz Dróg Samorządowych jest stabilnym programem obliczonym na wiele lat, z którego możliwe będzie dofinansowanie zadań wieloletnich, co pozwoli na realizację większych inwestycji, które dotychczas były przez samorządy odkładane. W ciągu 10 dziesięciu lat na zadania infrastrukturalne realizowane przez samorządy przeznaczymy 36 mld zł. Jeszcze nigdy na drogi powiatowe i gminne nie trafiły tak duże środki – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Województwo Wielkopolskie jest jednym z czterech na 16 województw, które uplasowały się na szczycie listy pod względem wysokości przekazanych środków. Największą kwotę otrzymało województwo mazowieckie – ponad 301 milionów złotych. Zaraz za nim znalazło się województwo lubelskie – ponad 258 milionów złotych. Trzecie w kolejności jest właśnie Wielkopolska z budżetem ponad 228 milionów złotych. Zaraz za nią jest województwo podlaskie i ponad 200 milionów złotych.

Każde z województw z otrzymanej kwoty ma wygospodarowany limit na zadania wieloletnie. W przypadku Wielkopolski jest to ponad 92 miliony złotych.

W terminie 14 dni od daty otrzymania informacji o wysokości środków FDS (informacja została ogłoszona 19 lipca), wojewodowie ogłoszą nabory wniosków na 2020 rok. Dofinansowanie z FDS dla zadań powiatowych i gminnych jest uzależnione od dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Im niższy dochód własny, tym większa wartość dofinansowania, przy czym maksymalne dofinansowanie może wynieść do 80% kosztów realizacji zadania.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick