DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Wojewoda wyszła z inicjatywą. Chce się pozbyć dzikich wysypisk

Ma powstać plan, jak i kto pozbędzie się nielegalnych wysypisk pełnych odpadów niebezpiecznych.

Fot. WUW Poznań

CZYTAJ TEŻ: Wyleciały szyby z okien. Wysłano 11 zastępów straży

Nowa wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk wyszła z inicjatywą do minister klimatu i środowiska, aby utworzyć zespoły robocze przy urzędach wojewódzkich w celu rozwiązania sprawy dzikich wysypisk na terenie kraju. Z danych Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu wynika, że tylko w Wielkopolsce tego rodzaju składowisk jest 96, z czego na terenie 42 z nich składowane są odpady niebezpieczne.

Dotyczy to również regionu południowej Wielkopolski, a dokładnie Kalisza i Baranowa (powiat kępiński).

Likwidacja dzikich wysypisk generuje koszty, których nikt nie chce na siebie dobrowolnie wziąć, bo oznaczałoby to ograniczenie wydatków m.in. na inwestycje. A mowa o dziesiątkach milionów złotych. – Jest to temat, który dotyczy nie tylko naszego województwa, ale całego kraju. Problem z tworzeniem się tych składowisk i ich późniejszą utylizacją jest o tyle trudny, że występują spory kompetencyjne w kwestii tego, kto jest za to odpowiedzialny – powiedziała podczas wtorkowej konferencji prasowej wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk.

CZYTAJ TEŻ: Ktoś zostawił w lesie 2 miliony ton śmieci. Rusza cię to? A powinno!

W briefingu wzięła udział również Paulina Hennig-Kloska. Minister klimatu i środowiska zapowiedziała, że powstanie międzyresortowy zespół, którego zadaniem będzie znalezienie rozwiązania problemu dzikich wysypisk. Wśród jegozadań znajdą się:

  • ustalenie rozdziału kompetencji,
  • uszczelnienie systemu,
  • utylizacja nielegalnych składowisk.

– Narastanie problemu i dotychczasowa nieudolność państwa w tym zakresie widoczna jest gołym okiem. Dobrze wiemy, że nielegalne składowiska odpadów, zwłaszcza tych odpadów niebezpiecznych, nie tylko pogarszają stan środowiska, w którym się znajdują, ale przede wszystkim doprowadzają do zagrożenia naszego zdrowia i życia. Dlatego tak istotne jest zaangażowanie państwa w tej kwestii – zaznaczyła szefowa resortu.

CZYTAJ TEŻ: Usuną chemikalia ze Szczypiorna. Za kwotę utylizacji można by zbudować 2/3 hali sportowej

0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz