Wojewoda Wielkopolski: „Szpitale są gotowe na koronawirusa”. Szpital w Wolicy k. Kalisza zamknięty

3
Fot. pixabay.com
Podejrzeń o kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce jest coraz więcej. Pierwszy przypadek na terenie południowej Wielkopolski pojawił się w Krotoszynie, gdzie na SOR trafiła 26-letnia pacjentka z objawami pasującymi do wirusa. Szpitale przygotowują się na pierwsze potwierdzone przypadki u polskich pacjentów. Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk zapewnia, że wszystkie placówki w województwie są gotowe na koronawirusa. Otrzymaliśmy jednak informację, że Szpital Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy k. Kalisza został zamknięty dla odwiedzających.

Polskie szpitale przygotowują się na nadejście koronawirusa. Wojewoda Wielkopolski poinformował, że sytuacja jest opanowana i nie należy wprowadzać nerwowej atmosfery. Zaznaczył też, że kluczowe jest szybkie działanie. – Musimy być przygotowani na szybką i zdecydowaną reakcję. Wielkopolskie szpitale są gotowe, by przeciwdziałać wirusowi, jednak pamiętajmy, że każdy z nas może zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, zachowując szczególną higienę i unikając kontaktu z osobami chorymi  mówi wojewoda.

CZYTAJ: Alarm bombowy w kinach Helios. Policja przeszukuje budynki

W spotkaniu z Łukaszem Mikołajczykiem wzięli udział dyrektorzy z 54 placówek na terenie województwa. – Pracownicy każdego szpitala wiedzą, w jaki sposób klasyfikować pacjenta. Jeśli zgłosi się osoba, która ma wysoką gorączkę i problemy z oddychaniem, personel medyczny wie, jak postępować i wie, gdzie wysyłać taką osobę dalej. Żaden z dyrektorów nie zgłaszał także braków, jeśli chodzi o wyposażenie dla personelu (maseczki, odzież ochronna – przyp. red.) powiedział nam Tomasz Stube, rzecznik prasowy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Wielkopolski Urząd Wojewódzki informuje, że spotkania z dyrektorami i apel wojewody ma „zatrzymać spiralę informacji, która coraz bardziej się nakręca” oraz uspokoić mieszkańców województwa. Każdy, kto zauważy u siebie poważnie niepokojące objawy, powinien zgłosić się bezpośrednio do szpitala zakaźnego. Jeśli nie ma takiego w pobliżu jego miejsca zamieszkania, może zgłosić się do miejscowego szpitala, a tam lekarze podejmą dalsze decyzje.

Mimo że szpitale są przygotowane na nadejście koronawirusa okazuje się, że Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy pod Kaliszem wstrzymuje odwiedziny pacjentów do odwołania. Taka decyzja jest podyktowana zminimalizowaniem ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Oficjalny komunikat szpitala w Wolicy

„Szanowni Państwo
w związku z działaniami ukierunkowanymi na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia i rozprzestrzeniania się koronawirusa COYID-19 podjęto decyzję o zamknięciu szpitala dla osób odwiedzających od dnia 25.02.2020 r. do odwołania. W związku z powyższym rzeczy i artykuły przynoszone dla hospitalizowanych pacjentów należy staranie zabezpieczyć, opakować, opisać i pozostawić na portierni. Nasi pracownicy dostarczą paczki wskazanym osobom. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy prosząc o wyrozumiałość.

Z poważaniem

Grzegorz Nawrocki
Z-ca Dyrektora ds. Administracyjno Eksploatacyjnych”

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick