DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

"Wojciechy" rozdane. Gościem specjalnym - gwiazda światowego formatu

Mowa o Wiesławie Dudku, wielkiego formatu baletmistrza, który w wieku zaledwie kilku lat opuścił rodzinny Daniszyn w gminie Ostrów Wielkopolski, by już przez resztę życia realizować się w balecie. Udało mu się osiągnąć niebywały sukces. Zalicza się do elitarnego grona tancerzy baletowych z całego świata, tańczył na deskach polskiego teatru Wielkiego, ale przede wszystkim był solistą niemieckiego zespołu Staatsballett Berlin. Jego żoną jest japońska „diwa” Shoko Nakamura. Wiesław Dudek od kilku dni przebywa w rodzinnych stronach, ale swoją obecnością dzisiaj zaskoczył wielu. Z rąk Pawła Rajskiego odebrał „Wojciecha” w kategorii KULTURA. – Zawsze mam większą tremę mówić na scenie, niż tańczyć. Jest mi miło być w pięknej auli i jeszcze piękniejszym towarzystwie. Dziękuję więc wszystkim, którzy przyczynili się do tego, abym dziś otrzymał tą nagrodę – powiedział baletmistrz po odebraniu nagrody.

„Wojciechy” to statuetki wręczane przez starostę ostrowskiego co dwa lata od 2012 roku. W kilku kategoriach nagradzani są mieszkańcy powiatu ostrowskiego, którzy region promują swoją działalnością nie tylko w bliskich nam stronach, ale dużo dalej poza powiat czy nawet województwo. Statuetki wręcza się w pięciu kategoriach: gospodarka, rolnictwo, społeczeństwo, edukacja i nauka oraz kultura i sport.

W kategorii GOSPODARKA nagrodzony został MIECZYSŁAW GRZEŚKOWIAK, który czterdzieści lat temu założył jednoosobowy warsztat rzemieślniczy. Specjalizował się w produkcji sprężyn, dzięki czemu rozwinął swoje przedsiębiorstwo do skali przemysłowej. Dziś prowadzi zautomatyzowaną firmę, która odnosi sukcesy handlowe nie tylko w kraju, ale na całym świecie. Zatrudnia sześćdziesięciu pracowników, a w prowadzeniu firmy pomaga mu syn.

W kategorii ROLNICTWO doceniono REGINĘ I JANUSZA KAŁUŻNYCH z Gałązek Wielkich w gminie Nowe Skalmierzyce. Ich gospodarstwo „startowało” od zaledwie ośmiu hektarów ziemi, które pan Janusz otrzymał od rodziców. Trudnili się w latach 80-tych uprawą cebuli, selera czy ziemniaków. Swoje gospodarstwo, po wielu trudach, rozwinęli do pięciuset hektarów, a główną jego gałęzią jest drobiarstwo. Mają obecnie osiem kurników, kolejne sześć w budowie. Rocznie hodują 200 tysięcy indyków, co daje trzy tysiące ton mięsa.

W kategorii SPOŁECZEŃSTWO wyróżniony został lekarz medycyny MIROSŁAW FALIS. To znany i ceniony w regionie, a teraz już w całym kraju i nawet w Europie specjalista ortopeda. Prekursor unikatowej metody leczenia złamania kości stopy, szkoli chirurgów ortopedów w Polsce i w Europie, m.in. lekarzy z Włoch. Stale podnosi swoje umiejętności, a w wolnych chwilach odskocznię od pracy znajduje m.in. w muzyce. Gra na flecie i akordeonie.

W kategorii EDUKACJA I NAUKA nagrodzono prof. dr. hab. DARIUSZA GWIAZDOWICZA. Pochodzący z gminy Sośnie „człowiek lasu” swoje życie związał z nauką i działalnością badawczą. Odkrył i opisał wiele nowych gatunków roztoczy, swoje wyniki opublikował już w ponad 350 pracach naukowych w dwudziestu krajach świata. Prowadził badania m.in. we Włoszech, Peru, Rosji, Brazylii czy w Meksyku. Jest członkiem wielu najważniejszych komisji i grup badawczych na świecie. Jest profesorem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ale nadal nie zapomina o „korzeniach” i wspiera wiele akcji edukacyjnych w szkole w Cieszynie.

NAGRODĘ SPECJALNĄ  z rąk starosty ostrowskiego otrzymał marszałek województwa wielkopolskiego MAREK WOŹNIAK. Samorządowiec pochodzący z Kalisza od lat 90. XX wieku związany jest z polityką. Kieruje województwem i jest odpowiedzialny za dysponowanie środkami unijnymi. Nagrodzony przez kapitułę został za „działalność ponadregionalną i niezwykle cenioną pracę organiczną ponad podziałami”. W wolnych chwilach lubi wspinaczkę, choć ostatnio bardziej skłania się ku motoryzacji i wycieczkom „za kółkiem”.

Gala przyznania „Wojciechów” odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego. Była połączona z Uroczystą Sesją Rady Powiatu Ostrowskiego.

Napisz do autora

Komentarze (6)
  • BNG
    Byle nie gebel

    piątek, 25 maja, 2018

    Byle nie cwaniak gebelioza.Słuchać ani oglądać się nie chcę

    Odpowiedz
  • A
    Aaa

    piątek, 25 maja, 2018

    Czytajcie zanim opublikujecie artukuł. MIROSŁAW FALIS☺

    Odpowiedz
  • R
    RR

    sobota, 26 maja, 2018

    Pan Mirosław Falis nie Mieczysław /wkradł się błąd/

    Odpowiedz
  • G
    G.

    sobota, 26 maja, 2018

    Nauczcie się prawdziwego imienia dr. Falisa. Nie Mieczysław a Mirosław.

    Odpowiedz
  • K
    Krwiodawca

    sobota, 26 maja, 2018

    Serdecznie proszę o podanie składu kapituły.

    Odpowiedz
  • K
    Krwiodawca

    sobota, 26 maja, 2018

    Proszę o podanie informacji ile było złożonych wniosków w poszczególnych kategoriach.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz