Wodkan buduje farmę fotowoltaiczną

7
Ostrowska spółka komunalna Wodkan planuje wybudować w Rąbczynie farmę fotowoltaiczną. Umowa z wykonawcą została podpisana. Inwestycja pochłonie 6 mln zł, ale ma przynieść wymierne oszczędności - zapewniają przedstawiciele spółki oraz władze miasta. Prace ruszą prawdopodobnie jeszcze w październiku.

Ostrowska spółka komunalna Wodkan planuje wybudować farmę fotowoltaiczną. Umowa z wykonawcą została podpisana. Inwestycja pochłonie 6 mln zł, ale ma przynieść wymierne oszczędności.

Prace mają się rozpocząć jeszcze w tym miesiącu. Pieniądze na pokrycie kosztów robót zostały zabezpieczone. Pochodzą m.in. z pożyczki otrzymanej przez Ostrów Wielkopolski z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – To w dużej części umarzalna pożyczka – podkreśla prezydent Beata Klimek. – Dla mnie to niezwykle ważna inwestycja, bo jest ona kolejną związaną z odnawialnymi źródłami energii dodaje.

Prezes spółki Marek Karolczak zdradza szczegóły przyszłych oszczędności. – Te pieniądze, które zaoszczędzimy, patrząc chociażby na ceny oferowane przez operatorów na przetargach, opzwolą nam na zmniejszenie kosztów. Będziemy mogli wykorzystać te pieniądze m.in. na remonty czy budowę nowych odnawialnych źródeł energii zaznacza.

Jeśli pogoda pozwoli, a prace przebiegną zgodnie z planem, do końca roku powinny zakończyć się prace ziemne. Pozwoliłoby po od nowego roku pokrywać stoły konstrukcyjne panelami fotowoltaicznymi. Początek 2023 roku ma być początkiem prac nad budową nowej stacji transformatorowej. Z niej prąd popłynie do urządzeń znajdujących się na terenie oczyszczalni ścieków w Rąbczynie. – Zostaną tam wykonane również prace związane z telemechaniką podkreśla Zdzisław Stachowiak, wykonawca inwestycji.

Podpisanie umowy na budowę farmy fotowoltaicznej w Rąbczynie / fot. UM Ostrów

Farma fotowoltaiczna ma pozwolić Wodkanowi na zwiększenie produkcji elektrycznej o co najmniej 10 proc. – W szczytach pozwoli nam to wykorzystywać energię we własnym zakresie, a w porach wieczornych czy nocnych, kiedy produkcja na farmie fotowoltaicznej będzie minimalna lub nie będzie występowała, będziemy posiłkować się energią od operatora wyjaśnia Marek Karolczak, prezes Wodkanu.

Inwestycja ma być elementem budowy niezależności energetycznej miasta. – Budujemy drugi ring energetyczny miasta. To jest dzisiaj bardzo trudne. Jakiś miesiąc temu informowaliśmy, że musimy przeredagować inwestycje, które są realizowane w tym przypadku przez Ostrowski Zakład Ciepłowniczy. Dlatego, że przede wszystkim musimy kupić węgiel i zakontraktować gaz oraz energię elektryczną, żeby puszczać ciepło w sezonie grzewczym do mieszkańców wyjaśnia Mikołaj Kostka, wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego. Jak podkreśla, z jednej inwestycji miasto nie zrezygnuje – właśnie z budowy ringu energetycznego.

Instalacja fotowoltaiczna ma pozwolić na roczną produkcję energii porównywalną ze średnim zużyciem jej przez 230 gospodarstw domowych.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

7 KOMENTARZE

  1. Teraz pobudować spalarnię ludzie pogadają, pogadają a jak ciepło i prąd będzie z tego to i gadanie się skończy ,ludzie gadali gadali a jak efekt z tego będzie to i złe języki się skończą.

  2. No i języki poszły w ruch Irenisey,a jak czegoś nie panimajesz to naucz się Polskiego skoro w Polsce jesteś i zabierasz głos w Polskich sprawach .,chciwość i spokòj wywraca w głowie ..

    • Ostrowianko- piszemy „języka polskiego” nie Polskiego, „polskie sprawy” nie Polskie. Używamy też właściwych znaków interpunkcyjnych. Jeśli chcesz kogoś pouczać, to sama musisz pisać bezbłędnie.

  3. Obserwator-a co w sprawie spalarni i fotowoltaika bo pòki co przywlekło się z Ukrainy i poucza innych jak pisać w języku Polskim ,stary numer nie rdzewieje a szczegòlnie jak nie ma nic innego do roboty i siedzi od Polakòw socjalu i ma za co doładować.,Fakt Polacy mają problem za co ogrzeją domy a Ukraińcy opròcz że mają socjal to jeszcze ciepło bez problemowo a wszytko kosztem Polakòw i wypisują swoje wypociny z pełnej i ciepłejj du…,

    • Kobieto. Twoja pisownia nie jest poprawna. Najpierw naucz się poprawnie pisać po polsku. Potem możesz wypisywać swoje opinie .

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick