Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Ostrowska spółka komunalna Wodkan planuje wybudować farmę fotowoltaiczną. Umowa z wykonawcą została podpisana. Inwestycja pochłonie 6 mln zł, ale ma przynieść wymierne oszczędności.
Prace mają się rozpocząć jeszcze w tym miesiącu. Pieniądze na pokrycie kosztów robót zostały zabezpieczone. Pochodzą m.in. z pożyczki otrzymanej przez Ostrów Wielkopolski z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – To w dużej części umarzalna pożyczka – podkreśla prezydent Beata Klimek. – Dla mnie to niezwykle ważna inwestycja, bo jest ona kolejną związaną z odnawialnymi źródłami energii – dodaje.
Prezes spółki Marek Karolczak zdradza szczegóły przyszłych oszczędności. – Te pieniądze, które zaoszczędzimy, patrząc chociażby na ceny oferowane przez operatorów na przetargach, opzwolą nam na zmniejszenie kosztów. Będziemy mogli wykorzystać te pieniądze m.in. na remonty czy budowę nowych odnawialnych źródeł energii – zaznacza.
Jeśli pogoda pozwoli, a prace przebiegną zgodnie z planem, do końca roku powinny zakończyć się prace ziemne. Pozwoliłoby po od nowego roku pokrywać stoły konstrukcyjne panelami fotowoltaicznymi. Początek 2023 roku ma być początkiem prac nad budową nowej stacji transformatorowej. Z niej prąd popłynie do urządzeń znajdujących się na terenie oczyszczalni ścieków w Rąbczynie. – Zostaną tam wykonane również prace związane z telemechaniką – podkreśla Zdzisław Stachowiak, wykonawca inwestycji.
Farma fotowoltaiczna ma pozwolić Wodkanowi na zwiększenie produkcji elektrycznej o co najmniej 10 proc. – W szczytach pozwoli nam to wykorzystywać energię we własnym zakresie, a w porach wieczornych czy nocnych, kiedy produkcja na farmie fotowoltaicznej będzie minimalna lub nie będzie występowała, będziemy posiłkować się energią od operatora – wyjaśnia Marek Karolczak, prezes Wodkanu.
Inwestycja ma być elementem budowy niezależności energetycznej miasta. – Budujemy drugi ring energetyczny miasta. To jest dzisiaj bardzo trudne. Jakiś miesiąc temu informowaliśmy, że musimy przeredagować inwestycje, które są realizowane w tym przypadku przez Ostrowski Zakład Ciepłowniczy. Dlatego, że przede wszystkim musimy kupić węgiel i zakontraktować gaz oraz energię elektryczną, żeby puszczać ciepło w sezonie grzewczym do mieszkańców – wyjaśnia Mikołaj Kostka, wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego. Jak podkreśla, z jednej inwestycji miasto nie zrezygnuje – właśnie z budowy ringu energetycznego.
Instalacja fotowoltaiczna ma pozwolić na roczną produkcję energii porównywalną ze średnim zużyciem jej przez 230 gospodarstw domowych.
czwartek, 6 października, 2022
Teraz pobudować spalarnię ludzie pogadają, pogadają a jak ciepło i prąd będzie z tego to i gadanie się skończy ,ludzie gadali gadali a jak efekt z tego będzie to i złe języki się skończą.
piątek, 7 października, 2022
No i języki poszły w ruch Irenisey,a jak czegoś nie panimajesz to naucz się Polskiego skoro w Polsce jesteś i zabierasz głos w Polskich sprawach .,chciwość i spokòj wywraca w głowie ..
piątek, 7 października, 2022
Ostrowianko- piszemy „języka polskiego” nie Polskiego, „polskie sprawy” nie Polskie. Używamy też właściwych znaków interpunkcyjnych. Jeśli chcesz kogoś pouczać, to sama musisz pisać bezbłędnie.
sobota, 8 października, 2022
Obserwator-a co w sprawie spalarni i fotowoltaika bo pòki co przywlekło się z Ukrainy i poucza innych jak pisać w języku Polskim ,stary numer nie rdzewieje a szczegòlnie jak nie ma nic innego do roboty i siedzi od Polakòw socjalu i ma za co doładować.,Fakt Polacy mają problem za co ogrzeją domy a Ukraińcy opròcz że mają socjal to jeszcze ciepło bez problemowo a wszytko kosztem Polakòw i wypisują swoje wypociny z pełnej i ciepłejj du…,
niedziela, 9 października, 2022
Kobieto. Twoja pisownia nie jest poprawna. Najpierw naucz się poprawnie pisać po polsku. Potem możesz wypisywać swoje opinie .
niedziela, 9 października, 2022
Do Alina -łykła hejt i wypisuje i poucza ,stary numer nie rdzewieje.