DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Wnioski ws. pomocy suszowej tylko przez aplikację, a ta... nie działa. WIR interweniuje u ministra

Rolnicy składają wnioski o pomoc finansową w związku z wystąpieniem w 2021 roku suszy, ale nie wszyscy mogą to skutecznie zrobić. Formalności można załatwić tylko drogą elektroniczną poprzez aplikację „Zgłoś szkodę rolniczą”. Problemy techniczne uniemożliwiają jednak złożenie dokumentów wszystkim zainteresowanym.

Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej kilka dni temu interweniował w tej sprawie u ministra rolnictwa. W piśmie zaadresowanym do Henryka Kowalczyka czytamy: „Zgłaszają się rolnicy, którzy nie mogli dokonać złożenia wniosku o szacowanie szkód spowodowanych przez suszę w 2021 roku z uwagi na komunikat o przerwie serwisowej mającej trwać do 16 października, do godz. 01.30, co skutecznie uniemożliwiło złożenie wniosku drogą elektroniczną”.

To jednak nie koniec problemów. Jak informuje dalej w piśmie prezes WIR-u Piotr Walkowski, po wysłaniu wniosku przez aplikację, u części rolników zapisał się on w postaci wersji roboczej, a więc nie został zweryfikowany przez system. „Z telefonicznej informacji przekazanej przez Urząd Wojewódzki w Poznaniu wynika, iż z podobnym problemem zgłasza się coraz większa liczba rolników, beneficjentów programu klęskowego” – czytamy dalej.

Szef Wielkopolskiej Izby Rolniczej poprosił o umożliwienie skontaktowania się rolników z urzędem wojewódzkim i dopełnienie formalności tradycyjną drogą na podstawie zapisanej wersji roboczej, aby dokończyć weryfikację wniosku.

Kolejnym problemem jest upływający w czwartek, 30 czerwca termin składania dokumentów w ramach tzw. pomocy suszowej. Piotr Walkowski zaapelował do ministra w piśmie datowanym na 24 czerwca, aby wydłużyć termin składania dokumentów przez rolników w związku z problemami technicznymi, które wystąpiły.

Na razie próżno szukać odpowiedzi na prośbę szefa WIR-u. Natomiast w środę, 29 czerwca na stronie internetowej resortu opublikowano komunikat przypominający o tym, że termin składania wniosków upływa właśnie 30 czerwca.

Co z osobami, które przez problemy techniczne nie są w stanie dopełnić formalności? Tego nadal nie wiadomo.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • O
    Ostrowianka

    piątek, 1 lipca, 2022

    Wojna i tyle tam zboża się marnuje ważniejsza jest wojną ,broń ,to jest zagrożenie dla ludzi głodem ,susza na dodatek .ceny będą ogromne ktòre uderzą w ludzi.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz