Wirtuoz skrzypiec zagra w Ostrowie!

1
Jean-Luc Ponty jest znany fanom jazzu na całym świecie. Nie może być inaczej, skoro uznaje się go za jednego z największych skrzypków w historii jazzu, ale również muzyki w ogóle. "Jest pionierem i kreatorem kultowej stylistyki jazz-rocka ale uważa się go za artystę, który równie dobrze porusza się w stylistyce klasyki, swingu, jak i nowoczesnego jazzu" - mówią organizatorzy jego koncertu, który już niebawem odbędzie się w Ostrowie Wielkopolskim.

Związków jazzu z Ostrowem Wielkopolskim chyba nikomu nie trzeba przypominać. Krzysztof Komeda Trzciński, który przez część życia mieszkał w tym mieście, na zawsze zapadł w pamięć mieszkańców, a festiwal jego imienia co roku przyciąga rzesze fanów tego gatunku muzycznego i nie tylko.

Nic więc dziwnego, że duch jazzu jest codziennie obecny w Ostrowie. Będzie go można poczuć jeszcze mocniej podczas zbliżającego się koncertu Jeana Luca Ponty’ego, który wraz z Clarą Ponty i Quartetem wystąpi podczas 126. edycji Festiwalu Jazz w Muzeum. To niezwykłe wydarzenie muzyczne odbędzie się w sobotę 7 marca o godz. 19.00 w Kinie Komeda. „Jean Luc Ponty i jego córka, Clara Ponty oferują nam wyjątkowy koncert autorskich kompozycji z mieszanką klasyki Jean Luca i oryginalnych kompozycji Clary” – zapewniają organizatorzy.

Sylwetki artystów

Jean Luc Ponty urodził się 29 września 1942 roku w Avranches we Francji. Jego rodzice grali muzykę klasyczną. Matka na fortepianie, a ojciec na skrzypcach. Już w wieku 16 lat Jean Luc został przyjęty do słynnego Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris, które ukończył raptem dwa lata później i to z najwyższym wyróżnieniem Premier Prix. W międzyczasie ojciec nauczył go grać na klarnecie. Niedługo potem zatrudniono go w jednej z głównych orkiestr symfonicznych – Concerts Lamoreux. Czas dzielił między nią a grę z zespołem podczas lokalnych imprez.

Podjął jednak decyzję o opuszczeniu orkiestry i rozpoczęciu kariery skupionej wyłącznie na jazzie. Początki nie należały do łatwych, bo i skrzypce nie wpisywały się w kanon tradycyjnych jazzowych instrumentów. W pokonaniu tej bariery pomógł mu niezwykły talent. Krytycy pisali, że był pierwszym skrzypkiem, który okazał się tak ekscytujący jak saksofonista. Legenda skrzypiec Stuff Smith powiedział o Pontym, że ” jest jak kiler, gra jazz na skrzypcach tak, jak Coltrane na saksofonie”.

W 1964 roku Ponty wydał debiutancki album „Jazz Long Playing”. Następnie album z koncertem z 1966 r. – „Violin Summit”, podczas którego grał na żywo w Bazylei ze Stéphanem Grappéllim i Stuffem Smithem.

W 1967 roku został zaproszony do występu podczas Monterey Jazz Festival. Pierwszy występ w Ameryce przyniósł mu jeszcze większą rozpoznawalność i możliwość współpracy z kolejnymi wielkimi artystami. Owocem tego był wydany z Frankiem Zappą w 1969 roku album „Hot Rats”, który zyskał miano kultowego. W 1972 roku miał możliwość współpracy z Eltonem Johnem przy albumie z hitami Honky Chateau nr 1.

Wyemigrował z żoną i dwiema córkami do Ameryki, gdzie kontynuował pracę i jeździł po świecie ze swoim zespołem, nagrywając przy tym kolejnych 12 albumów. Wszystkie znalazły się w Top 5 list przebojów jazzowych, które sprzedały się w milionach egzemplarzy.

Clara Ponty jest wokalistką i kompozytorką pochodzenia amerykańsko-francuskiego. Urodziła się w Paryżu, a wychowała w Los Angeles. Ukończyła Interlochen Arts Academy, Maryland oraz Konserwatorium i USC w Los Angeles.

W wieku ośmiu lat napisała pierwszy utwór, a cztery lata później wygrała pierwszy konkurs pianistyczny. Pod patronatem nowojorskiego Universal Music wydała pierwsze autorskie nagrania, co zwróciło uwagę całego świata i dało jej rozgłos jako solowej pianistce. Pierwszym jej albumem był „Mirror of Truth”, który nagrała wraz z ojcem. Jej twórczość czerpie z jazzowego dziedzictwa i muzyki popularnej, co tworzy niezwykłą mieszankę.

Po czterech albumach instrumentalnych Clara rozpoczęła nowy rozdział kariery jako piosenkarka i autorka piosenek pop-jazzowych. W 2011 r nagrała płytę „Into the Light” we współprodukcji z Harmonia Mundi i Stuartem Brucem , na której gościnnie wystąpili Jean-Luc Ponty, Nigel Kennedy i Vincent Segal. Clara współpracuje z kultowym autorem jazzu Mike’em McGurk, który komponuje piosenki obejmujące szeroki zakres tematów, w tym jej filozoficzne spojrzenie na życie poprzez symbole i metafory. Jej najnowszy album wokalny to „Sticks and Stones”, który ujrzał światło dzienne w 2018 roku.

Jean-Luc Ponty (skrzypce), Clara Ponty (fortepian, keyboard, śpiew) Guy Nsanguè Akwa (kontrabas), Damien Schmitt (perkusja) już w najbliższą sobotę 7 marca o godz. 19.00 w Kinie Komeda w Ostrowie Wielkopolskim.

Telewizja Proart oraz portal wlkp24.info objęły to wydarzenie patronatem medialnym.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick