Wiosna zawitała do miast. Trwa nasadzanie kwiatów [ZDJĘCIA]

0
jarocin.pl
Początek wiosny tradycyjnie wiąże się z nasadzeniami zieleni. W południowej Wielkopolsce pierwsze miasta przystąpiły do tych prac w ostatnim tygodniu. Przetargi zostały rozstrzygnięte, a kwiaty zaczęły pojawiać się w donicach i klombach m.in. na terenie Ostrowa Wielkopolskiego, Kalisza i Jarocina.

Jako jedni z pierwszych w południowej Wielkopolsce kwiaty w miejskich klombach zasadzili pracownicy w Ostrowie Wielkopolskim. Prace rozpoczęły się w połowie marca, kiedy aura wcale nie przypominała wiosny. Kilka dni wcześniej, bo 8 marca ogłoszono wyniki przetargu na nasadzenie drzew, krzewów i kwiatów w miejskiej przestrzeni, a także na pielęgnację ich oraz utrzymanie do końca 2019 roku. Jak wynika z przetargu, koszt tych działań wyniesie 542 865 zł. Taką ofertę złożyła spółka CRK Zieleń i Rekreacja, która została wybrana do wykonania tego zadania. Do obsadzenia jest ponad 1600 m kwadratowych rabat i 384 metry kwadratowe gazonów.

Podobne prace ruszyły właśnie w Kaliszu i potrwają do 8 kwietnia. – Różne odmiany stokrotek i fiołków pojawią się w donicach oraz na skwerach i zieleńcach w wielu punktach miasta. Zostaną nasadzone m.in. przy ulicach Górnośląskiej, Bankowej, Poznańskie, św. Stanisława i alei Wolności, ale także w kaliskich parkach oraz na Głównym Rynku. Posadzonych zostanie 8710 roślin w tym 6310 fiołków oraz 2400 stokrotek – mówi Juliusz Kowalczyk z Kancelarii Prezydenta Miasta Kalisza.

Kwiaty nasadzane są także w Jarocinie m.in. przy skrzyżowaniu ulic Wrocławskiej i Dąbrowskiego, ul. Sienkiewicza i Moniuszki.

Miasta przeznaczają rocznie od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych na pokrycie kosztów zakupu kwiatów, bylin i roślin, a także kilkaset tysięcy złotych na utrzymanie ich w dobrej kondycji przez pozostałą część roku. Ceny wahają się w zależności od liczby nasadzeń oraz połaci, które zostały wyznaczone do obsadzenia. W Kaliszu na zakup roślin przeznaczono w tym roku ponad 12 tysięcy złotych, a w Jarocinie – ponad 24 tysiące złotych.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick