DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Więzienie za psi łańcuch? [czekamy na opinie]

Trzymanie psów na łańcuchach jest w Polsce możliwe na mocy przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku. Są jednak pewne obostrzenia, np. łańcuch nie może być krótszy niż 3 metry. „Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu.” – czytamy we wspomnianej ustawie.

Ustawa precyzuje też co tak naprawdę znaczy „uwięź”. To „wszelkie urządzenia mechaniczne krępujące swobodę ruchów zwierzęcia”. Obecnie sprzeciwienie się wymienionym przepisom uznawane jest w świetle prawo jako wykroczenie. Można się narazić się na karę grzywny, areszt tymczasowy, konfiskatę łańcucha, odebranie właścicielowi zwierzęcia czy orzeczenie nawiązki na cel związany z ochroną zwierząt do 1000 złotych.

Politycy z Zespołu Przyjaciół Zwierząt domagają się radykalnych zmian. Chodzi o całkowity zakaz trzymania zwierząt na łańcuchu. Pod projektem, który trafi do Sejmu pozytywny głos zadeklarowała większość parlamentarzystów.

Teraz czekamy na wasze opinie na ten temat. Jesteście za całkowitym uwolnieniem psów z łańcuchów? Komentujcie.

Napisz do autora

Komentarze (3)
 • X
  XP

  niedziela, 6 sierpnia, 2017

  Dlaczego ludzie biorą do siebie psy , a później je trzymają na łańcuchach?Jestem za karą 3 lat wiezienia dla takiego właściciela i z tych trzech lat co najmniej 2 lata powinien być też przywiązany do łańcucha .Może wtedy zrozumie jak to „fajnie „jest mieć ograniczone pole do poruszania się i siedzenie ciągle w tym samym miejscu.

  Odpowiedz
 • M
  Marian

  niedziela, 6 sierpnia, 2017

  NARESZCIE ,JAK WIDZE TE PSY NA ŁAŃCUCHACH ,BIEDNE SZCZEKAJĄ I BIEGAJĄ JAK OPĘTANE W OKÓŁ SWOJEJ BUDY TO SERCE SIE ŚCISKA ,W KOŃCU BARDZO DOBRA DECYCJA ,PIESKI UWOLNIONE Z ŁAŃCUCHA. BRAVVVVOOOOOO

  Odpowiedz
 • P
  Paula

  niedziela, 6 sierpnia, 2017

  Tak jak najbardziej. Trzymanie psa na łańcuchu to jakaś pewnie forma znęcania się nad nim. Trzymam kciuki oby przeszło to i uchwalili. Ale myślę że przejdzie 🙂

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz