DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Wiesław Dudek - z Daniszyna na światowe sceny

Wiesław Dudek, jako 9 letni chłopiec rozpoczął edukację w łódzkiej szkole baletowej, potem tańczył w Teatrze Wielkim w Warszawie. Jego światowa kariera rozpoczyna się od roku 2000. Najpierw jako pierwszy Polak w historii zostaje pierwszym solistą w operze w Stuttgarcie, następnie także jako pierwszy Polak w historii otrzymuje angaż pierwszego solisty w Staatsballet w Berlinie i w tym charakterze tańczy w stolicy Niemiec przez kilka lat. Współpracuje z najlepszymi reżyserami i choreografami budując swoją markę, a otworem stają przed nim sceny baletowe świata.
Vladimir Malakhov – jeden ze współczesnych ,,papieży’’ baletu powie o nim ,,To wspaniały tancerz, wymarzony partner dla każdej baleriny. W granych rolach potrafi pokazać niespotykaną głębię wyrazu i stworzyć poruszające kreacje.’’. Jakby potwierdzeniem tych słów są wyjątkowe duety sceniczne tworzone z japońską divą baletową Shoko Nakamura, dziś partnerką życiową.
Jako pierwszy Polak wystąpił także w solowych partiach Eugeniusza Oniegina w baletowej mekce, Teatrze Bolszoj w Moskwie. Obecnie mieszka i pracuje w Tokio, ale Polska i Wielkopolska wciąż są w jego sercu. Dowodem na to jest projekt ,,Młody duch tańca’’, w którym promuje najlepszych młodych tancerzy z Polski i Japonii.

Za nieprawdopodobną pracowitość i za ogromny talent, które zawiodły go na szczyt światowej kariery, za niekwestionowane międzynarodowe sukcesy Wiesław Dudek otrzymał Nagrodę Starosty Ostrowskiego WOJCIECHA 2018, a wcześniej spotkał się z młodymi ostrowskimi tancerkami.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz