Wiemy, gdzie staną Ławki Niepodległości. MON przyznało dotacje

8
Fot. MON
Cztery Ławki Niepodległości staną na terenie Południowej Wielkopolski. Ministerstwo Obrony Narodowej podało listę samorządów, które otrzymają dofinansowanie przeznaczone właśnie na postawienie obiektów, które mają upamiętniać 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pomysł stawiania Ławek Niepodległości nie cieszył się dużą popularnością w Południowej Wielkopolsce. Tych z naszego terenu jest więc jak na lekarstwo. Staną one raptem w czterech miejscach. Inaczej sytuacja wygląda w skali kraju. W ramach projektu Ministerstwa Obrony Narodowej złożono 262 oferty.

>> Jesteśmy też na Facebooku. Polub nasz fanpage! <<

Nie wszyscy, którzy zgłosili się do programu, zostali zakwalifikowani. Dotacja trafiła do 136 samorządów gminnych, powiatowych i wojewódzkich, które mogły się ubiegać o dofinansowanie w wysokości maksymalnie 30 tys. zł. W Południowej Wielkopolsce staną cztery Ławki Niepodległości na terenie Pleszewa, Nowych Skalmierzyc, Jaraczewa i Krotoszyna.

– Zależy nam, aby dotacje trafiły do jak największej liczby samorządów, by Ławki Niepodległości stanęły w dużych miastach i w mniejszych, a także w miejscowościach, które mają skromne budżety. Będą one upamiętnieniem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości dla następnych pokoleń – mówi przewodnicząca komisji konkursowej Agnieszka Glapiak, dyrektor Centrum Operacyjnego MON, cytowana przez stronę internetową ministerstwa.

Lista samorządów, w których staną Ławki Niepodległości

 • Miasto i Gmina Pleszew (30 tys. zł)
 • Gmina i Miasto Nowe Skalmierzyce (30 tys. zł)
 • Gmina Jaraczewo (30 tys. zł)
 • Miasto i Gmina Krotoszyn (30 tys. zł)

Ławki Niepodległości mają przypominać o odzyskaniu przez Polskę suwerenności po 123 latach zaborów oraz o historycznych wydarzeniach sprzed 100 lat nie tylko wyglądem, ale także dźwiękami, który będzie się z nich wydobywał. System audio ma być bowiem tak skonstruowany, że usłyszymy o lokalnych wydarzeniach, które miały wpływ na odzyskanie niepodległości. MON przewiduje, że staną one do 28 grudnia.

Na początku sierpnia zapytaliśmy Was na naszym fanpage’u, czy Ławka Niepodległości powinna stanąć w Twoim mieście. Przeważająca większość odpowiedzi brzmiała “Nie”.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

8 KOMENTARZE

  • 2
   5

   To Ostrów, miasto gdzie lewactwo, liberałowie, kodomici, obywatele i te co ich nie wyskrobali mają się bardzo dobrze. Gdzie tu ławka niepodległości??

 1. 1
  4

  No to w końcu kiedy odzyskaliśmy tą niepodległość. Okres okupacji hitlerowskiej to czas Polski niepodległej? Okres pobytu na naszym terenie bratnich wojsk ZSRR i wpływu ZSRR to czas niepodległy ? Może rządzący chcą sobie po prostu poświętować, poodznaczać się ?

 2. 1
  1

  Precz z komuną z Ostrowa. Klimek udaje niezależną a to zakamuflowane SLD. Pan Kostka SLD, Pan Borowczak były zastępca pani Klimek SLD, poparcie lokalnych struktur SLD w Ostrowie i ktoś mi chce ściemnić, że Pani Klimek jest niezależna.

 3. 2
  1

  Ostrów zasługuje na prezydenta uczciwego i konkretnego z wizją rozwoju miasta. Zachowania Pani Klimek komentował nie będę każdy może poczytać i przypomnieć jakiego prezydenta miał Ostrów. Artykuł mówi sam za siebie. “Prezydent Klimek uznana za winną pomówień”.

 4. Oglądaliśmy tu materiał z konwencji wyborczej pani Klimek, z konwencji pana senatora, a co z materiałem z konwencji Koalicji Obywatelskiej? Mieszkańcy nie mają prawa tego obejrzeć? Chodzi o kasę czy o preferencje?

 5. Do czego ma ta ławka służyć w Krotoszynie. Jeszcze za ponad 140 tys. Może by pomyśleć o żywych i taka kwotę wydać na oświetlenie miasta i wiosek w powiecie szczególnie na przejściach. Bo w nocy ludzie po ciemku chodza

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick