Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Pomysł stawiania Ławek Niepodległości nie cieszył się dużą popularnością w Południowej Wielkopolsce. Tych z naszego terenu jest więc jak na lekarstwo. Staną one raptem w czterech miejscach. Inaczej sytuacja wygląda w skali kraju. W ramach projektu Ministerstwa Obrony Narodowej złożono 262 oferty.
>> Jesteśmy też na Facebooku. Polub nasz fanpage! <<
Nie wszyscy, którzy zgłosili się do programu, zostali zakwalifikowani. Dotacja trafiła do 136 samorządów gminnych, powiatowych i wojewódzkich, które mogły się ubiegać o dofinansowanie w wysokości maksymalnie 30 tys. zł. W Południowej Wielkopolsce staną cztery Ławki Niepodległości na terenie Pleszewa, Nowych Skalmierzyc, Jaraczewa i Krotoszyna.
– Zależy nam, aby dotacje trafiły do jak największej liczby samorządów, by Ławki Niepodległości stanęły w dużych miastach i w mniejszych, a także w miejscowościach, które mają skromne budżety. Będą one upamiętnieniem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości dla następnych pokoleń – mówi przewodnicząca komisji konkursowej Agnieszka Glapiak, dyrektor Centrum Operacyjnego MON, cytowana przez stronę internetową ministerstwa.
Ławki Niepodległości mają przypominać o odzyskaniu przez Polskę suwerenności po 123 latach zaborów oraz o historycznych wydarzeniach sprzed 100 lat nie tylko wyglądem, ale także dźwiękami, który będzie się z nich wydobywał. System audio ma być bowiem tak skonstruowany, że usłyszymy o lokalnych wydarzeniach, które miały wpływ na odzyskanie niepodległości. MON przewiduje, że staną one do 28 grudnia.
Na początku sierpnia zapytaliśmy Was na naszym fanpage’u, czy Ławka Niepodległości powinna stanąć w Twoim mieście. Przeważająca większość odpowiedzi brzmiała „Nie”.
środa, 10 października, 2018
Bardzo dziwi mnie odpowiedź mieszkańców. Komu miałaby przeszkadzać taka ławka??
Miłobybyło gdyby stanęła w Ostrowie.
środa, 10 października, 2018
No to w końcu kiedy odzyskaliśmy tą niepodległość. Okres okupacji hitlerowskiej to czas Polski niepodległej? Okres pobytu na naszym terenie bratnich wojsk ZSRR i wpływu ZSRR to czas niepodległy ? Może rządzący chcą sobie po prostu poświętować, poodznaczać się ?
środa, 10 października, 2018
Bez zbędnej polityki- świetny pomysł, gratulacje dla odważnych samorządów.
czwartek, 11 października, 2018
Precz z komuną z Ostrowa. Klimek udaje niezależną a to zakamuflowane SLD. Pan Kostka SLD, Pan Borowczak były zastępca pani Klimek SLD, poparcie lokalnych struktur SLD w Ostrowie i ktoś mi chce ściemnić, że Pani Klimek jest niezależna.
czwartek, 11 października, 2018
Ostrów zasługuje na prezydenta uczciwego i konkretnego z wizją rozwoju miasta. Zachowania Pani Klimek komentował nie będę każdy może poczytać i przypomnieć jakiego prezydenta miał Ostrów. Artykuł mówi sam za siebie. „Prezydent Klimek uznana za winną pomówień”.
czwartek, 11 października, 2018
Oglądaliśmy tu materiał z konwencji wyborczej pani Klimek, z konwencji pana senatora, a co z materiałem z konwencji Koalicji Obywatelskiej? Mieszkańcy nie mają prawa tego obejrzeć? Chodzi o kasę czy o preferencje?
niedziela, 28 października, 2018
Do czego ma ta ławka służyć w Krotoszynie. Jeszcze za ponad 140 tys. Może by pomyśleć o żywych i taka kwotę wydać na oświetlenie miasta i wiosek w powiecie szczególnie na przejściach. Bo w nocy ludzie po ciemku chodza