DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Wielkopolska Rada Rolnicza zabrała głos w sprawie protestu rolników

Wielkopolska Rada Rolnicza zabrała głos w sprawie protestu rolników, które miały miejsce m.in. na terenie naszego regionu. W dokumencie wskazała także swoje oczekiwania.

Wielkopolska Rada Rolnicza popiera protesty polskich rolników, którzy w przekazanych postulatach wskazują swoje oczekiwania:

Postulat nr 1: Odejście od Zielonego Ładu i stworzenie nowej Wspólnej Polityki Rolnej.
Postulat nr 2: Ograniczenie napływu towarów z Ukrainy na rynek polski i pełna kontrola tranzytu na inne rynki UE. Wprowadzenie opłat tranzytowych na te produkty.
Postulat nr 3: Rozbudowa infrastruktury portowej i magistrali kolejowej.
Postulat nr 4: Ograniczenie biurokracji w rolnictwie.
Postulat nr 5: Ułatwienie prowadzenia inwestycji rolniczych na obszarach wiejskich.
Postulat nr 6: Zwiększenie limitu pomocy de minimis z 25 do 50 tysięcy euro.
Postulat nr 7: Odstąpienie od zakazu stosowania nawozów azotowych między listopadem, a końcem lutego. Rolnicy nie zgadzają się m.in. na wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu. Jest to inicjatywa, która ma przeciwdziałać zmianom zachodzącym w klimacie.

CZYTAJ: Rolnicy z regionu protestują w Warszawie [WIDEO][ZDJĘCIA]

Ponadto rolnicy wyrażają sprzeciw wobec obecnej sytuacji w Unii Europejskiej – w kontekście wymogów Wspólnej Polityki Rolnej, ale także odnośnie do decyzji Unii, które doprowadzają do nadmiernego importu towarów rolnych z Ukrainy. Analizując postulaty rolników rada poprała postulaty przekazane przez rolników i ich dążenia do naprawy sytuacji na rynku płodów i produktów wolnych oraz rosnących wymogach formalnych stawianych przez instytucje rolnicze. Odbywające się specjalne posiedzenie Wielkopolskiej Rady Rolniczej działającej przy Zarządzie Województwa Wielkopolskiego w obliczu trwających protestów rolników przyjęła stanowisko skierowane do Rządu popierające protesty i postulaty rolników, które mówią o wycofanie się z założeń „zielonego ładu” napływowi towarów rolnych z Ukrainy, ułatwienia prowadzenia inwestycji rolniczych. To bardzo ważne postulaty, popierając ich głos mamy nadzieje, że Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesławowi Siekierskiemu uda się je zrealizować – mówi Krzysztof Grabowski, przewodniczący Wielkopolskiej Rady Rolniczej, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Wielkopolska Rada Rolnicza głęboko wierzy, że postulaty rolników oraz ich argumenty wypłyną na kierunek zmian i decyzje Unii Europejskiej co do ochrony rodzimego rolnictwa i utrzymania jego konkurencyjności na mapie Europy i świata.

CZYTAJ: Obawiają się, że upadną, jak inne gospodarstwa. Relacja z protestu rolników [WIDEO][ZDJĘCIA]

Napisz do autora

Komentarze (5)
 • J
  JAN

  piątek, 1 marca, 2024

  A co z eksportem na Ukrainę naszych towarów też wstrzymać? My na Ukrainę eksportujemy więcej niż importujemy co wtedy? Moje postulaty: Dopłaty tylko dla gospodarstw powyżej 20-h.Zlikwidować ubezpieczenia dla domowników aby wygasić czarną strefę!!! za kilka złotych kiedyś było to 5-pln każdy dorosły nawet nie mieszkający w gospodarstwie jest ubezpieczony i jego dzieci.w gospodarstwie pomagają tylko przy żniwach i wykopkach około miesiąca, reszta roku w czarnej strefie. Przedsiębiorcy płacą za każdego pracownika pełen ZUS!!!.Małe areały prowadzić tylko na swój rachunek i nie traktować jako gospodarstwo rolne !!! Karać za niszczenie mienia blokowanie utrudnianie życia innym nic nie winnym obywatelą!!! Domownicy niech idą do pracy będzie mniej patologi i emigrantów!!! Wstrzymać natychmiast import tanich nawozów i środków ochrony roślin z Białorusi i Rosji bo dewastują Polski przemysł chemiczny!!!

  Odpowiedz
  • M
   Mieciu

   sobota, 2 marca, 2024

   Chciałbym cię zobaczysz czy wyglądasz tak samo jak piszesz. Twoje dane na temat rolnictwa siegają głębokiej komuny i śmierdzi mi tu braciszkiem który poszedł ze wsi do miasta i dostał w jego mniemaniu zbyt małą spłatę a teraz wypisuje na temat wsi nie mając nawet podstawowej wiedzy…

   Odpowiedz
 • O
  Obserwator

  sobota, 2 marca, 2024

  Widzę że jesteś matoł do kwadratu przesiąknięty szambem z tv . Tobie nie chodzi o to żeby ci się dobrze kury chowały , tylko żeby sąsiadowi krowa zdechła. Przez podobnych do ciebie mamy to co mamy !!!

  Odpowiedz
 • M
  myślący

  sobota, 2 marca, 2024

  Co nie zmienia faktu, że protest uprzykrzający życie ludziom nie mającym nic wspólnego z tą sytuacją jest chory. Życzę każdemu blokującemu, żeby nie zdążył kiedyś na czas dojechać tam gdzie planował ze wszystkimi tego konsekwencjami.

  Odpowiedz
 • T
  Timo

  niedziela, 3 marca, 2024

  Czy duży wpływ ma na opinie o proteście, kobieta która wyrwała rolniczce z Prus (Warmia, Masury) mikrofon bo mówiła prawdę o układnych negocjatorach związkowych

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz