Wielka inscenizacja w Ostrowie. Zobacz ją na własne oczy lub na żywo w TV Proart!

0
W wielu regionach Wielkopolski lada dzień rozpoczną się obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W niektórych miastach rozłożone zostaną one na kilka dni. Tak będzie właśnie w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie już od piątku 9 listopada aż do 11 listopada odbywać będą się różnego rodzaju wydarzenia hołdujące tej ważnej rocznicy. Najciekawsze i z pewnością najbardziej widowiskowe będzie to zaplanowane na sobotę 10 listopada. Inscenizacja i widowisko historyczne pt. „Ku Niepodległej” na żywo pokazywać będą Telewizja Proart i nasz portal.

Przez kilka najbliższych dni kierowcy spokojnie mogą parkować swoje pojazdy przy ostrowskiej konkatedrze. Ale w sobotę to miejsce opustoszeje, by stać się sceną jednego z najważniejszych wydarzeń w ramach obchodów rocznicy stulecia odzyskania niepodległości. Widowisko „Ku Niepodległej” to w dużym skrócie kilkuczęściowa inscenizacja historyczna, podczas której grupa rekonstrukcyjna i aktorzy z całej Wielkopolski, a nawet z Europy odegrają wydarzenia związane z tak zwaną „republiką ostrowską”.

Plac przy konkatedrze to nieprzypadkowe miejsce na wielką inscenizację historyczną. To w Domu Katolickim utworzone zostały Rada Ludowa i pierwszy w Polsce Pułk Powstańczy. Upamiętnia to specjalna tablica, pod którą co roku 11 listopada składane są okolicznościowe wieńce.

W sobotę 10 listopada warto być przy konkatedrze punktualnie o godzinie 16:00. I zostać aż po późnego wieczora, bo całe popołudnie będzie poświęcone niepodległości, w różnej formie. – Po inscenizacji zapraszamy na Piknik Obywatelski, czyli wspólne śpiewanie i muzyczne upamiętnienie wydarzeń z listopada 1918 roku. Do śpiewania będą zapraszały także ostrowskie chóry czy grupa harcerzy. Będą czekały na ostrowian również gorąca herbata czy rogale – zachęca Andrzej Leraczyk, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Będą i dodatkowe „atrakcje” w ramach sobotnich obchodów niepodległościowych. Przy wspomnianym Domu Katolickim zostanie odsłonięte kolejne ostrowskie jabłuszko, czyli mała figurka tym razem upamiętniająca wydarzenia związane z tak zwaną „republiką ostrowską”. Projektantką tego małego dzieła sztuki jest ostrowska rzeźbiarka Agnieszka Lisiak-Skórka.

Kto z różnych przyczyn nie będzie mógł pojawić się na placu konkatedralnym i na własne oczy zobaczyć widowiska „Ku Niepodległej” – nic straconego. Inscenizację pokażemy na żywo w telewizji Proart oraz na portalu wlkp24.info. Początek punktualnie o godzinie 16:00, a transmisja wzbogacona zostanie o studio reporterskie i rozmowy z uczestnikami wydarzenia.

O tym wydarzeniu będziemy jeszcze przypominać, a w materiale video kilka słów od współorganizatora inscenizacji – Bartosza Lisiaka.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick