Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Przez kilka najbliższych dni kierowcy spokojnie mogą parkować swoje pojazdy przy ostrowskiej konkatedrze. Ale w sobotę to miejsce opustoszeje, by stać się sceną jednego z najważniejszych wydarzeń w ramach obchodów rocznicy stulecia odzyskania niepodległości. Widowisko „Ku Niepodległej” to w dużym skrócie kilkuczęściowa inscenizacja historyczna, podczas której grupa rekonstrukcyjna i aktorzy z całej Wielkopolski, a nawet z Europy odegrają wydarzenia związane z tak zwaną „republiką ostrowską”.
Plac przy konkatedrze to nieprzypadkowe miejsce na wielką inscenizację historyczną. To w Domu Katolickim utworzone zostały Rada Ludowa i pierwszy w Polsce Pułk Powstańczy. Upamiętnia to specjalna tablica, pod którą co roku 11 listopada składane są okolicznościowe wieńce.
W sobotę 10 listopada warto być przy konkatedrze punktualnie o godzinie 16:00. I zostać aż po późnego wieczora, bo całe popołudnie będzie poświęcone niepodległości, w różnej formie. – Po inscenizacji zapraszamy na Piknik Obywatelski, czyli wspólne śpiewanie i muzyczne upamiętnienie wydarzeń z listopada 1918 roku. Do śpiewania będą zapraszały także ostrowskie chóry czy grupa harcerzy. Będą czekały na ostrowian również gorąca herbata czy rogale – zachęca Andrzej Leraczyk, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
Będą i dodatkowe „atrakcje” w ramach sobotnich obchodów niepodległościowych. Przy wspomnianym Domu Katolickim zostanie odsłonięte kolejne ostrowskie jabłuszko, czyli mała figurka tym razem upamiętniająca wydarzenia związane z tak zwaną „republiką ostrowską”. Projektantką tego małego dzieła sztuki jest ostrowska rzeźbiarka Agnieszka Lisiak-Skórka.
Kto z różnych przyczyn nie będzie mógł pojawić się na placu konkatedralnym i na własne oczy zobaczyć widowiska „Ku Niepodległej” – nic straconego. Inscenizację pokażemy na żywo w telewizji Proart oraz na portalu wlkp24.info. Początek punktualnie o godzinie 16:00, a transmisja wzbogacona zostanie o studio reporterskie i rozmowy z uczestnikami wydarzenia.
O tym wydarzeniu będziemy jeszcze przypominać, a w materiale video kilka słów od współorganizatora inscenizacji – Bartosza Lisiaka.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz