Węgiel kupisz od OZC-u, a na osiedlu ugrzejesz się na „wyspie ciepła” [WIDEO]

33
Od poniedziałku mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego będą mogli kupić węgiel od OZC-u (maksymalnie 2 tony na gospodarstwo) w cenie 2600 zł. W razie silnych mrozów na każdym osiedlu powstanie też "wyspa ciepła". To tylko część propozycji dot. pomocy mieszkańcom miasta w związku z nadchodzącą zimą. Szczegóły na wlkp24.info.

Władze Ostrowa Wielkopolskiego postanowiły interweniować w związku z nadchodzącą zimą i tym, że część mieszkańców nie ma zapewnionego opału na zimę. Urzędnicy zapowiedzieli, że chętni będą mogli kupić węgiel od Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego, a w razie potrzeby – przy silnych mrozach – ogrzać się na tzw. „wyspach ciepła”.

Mieszkańcy Ostrowa mogą kupić węgiel od OZC-u

W Ostrowie Wielkopolskim uruchomiono sztab kryzysowy, który ma koordynować pomoc mieszkańcom w związku ze zbliżającą się zimą. Wielu mieszkańców nie ma opału. Wczoraj mieliśmy do czynienia – po raz pierwszy w tym sezonie – z minusowymi temperaturami, a prognozy pogody są niepokojące. Strach społeczny z tego tytułu jest coraz większy – powiedziała Beata Klimek rozpoczynając konferencję prasową. Zapewniła też, że miasto „zrobi absolutnie wszystko”, żeby nikogo nie zostawić bez pomocy.

Jedną z propozycji mających pomóc mieszkańcom miasta, jest możliwość kupna węgla od OZC-u. W przyszłym tygodniu ruszą zapisy (godz. 7.00 – 15.00). Od poniedziałku będziemy przyjmować zapisy na zakup węgla, a od wtorku (do czwartku włącznie – przyp. red.) uruchamiamy w mieście sprzedaż. Będziemy sprzedawać polski węgiel o bardzo dobrych parametrach i bardzo wysokiej kaloryczności – podkreśliła Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Kaloryczność, o której mowa, ma wynosić powyżej 24 MJ. – Zawartość popiołu poniżej 16%. Mamy go sprawdzonego, próbowaliśmy w kotłowniach lokalnych. Trzy taczki miału odpowiadały spaleniu jednej taczki tego węgla – podkreślił Mariusz Bolach, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego. – Opał wielkością jest zbliżony do miału – dodał.

Cena za tonę to 2600 zł. Na jedno gospodarstwo będzie można kupić maksymalnie 2 tony do końca roku. To oznacza, że z pomocy w tym wymiarze skorzysta maksymalnie 100 osób. OZC dysponuje 6 tys. ton, a zakontraktowanych ma 10 tys. ton węgla. Mikołaj Kostka podkreślił, że niewykluczone, iż wsparcie zostanie rozszerzone. Wiele zależy w tym przypadku od decyzji rządu związanych z ustawą dotyczącą dystrybucji importowanego węgla wśród mieszkańców. – Sprzedaż węgla przez OZC nie spowoduje perturbacji w dostawie ciepła systemowego do mieszkańców, których budynki są podpięte do miejskiego cieplika – podkreślił wiceprezydent Kostka.

Możliwy jest dowóz do posesji w cenie 50 zł i odbiór osobisty w siedzibie OZC-u. Z węgla będą mogli skorzystać ci, którzy złożyli wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Mikołaj Kostka zapewnił, że spółka ciepłownicza ma wszystkie potrzebne zgody i dokumenty, aby takim węglem handlować, ale nie będzie na nim zarabiać. Sprzeda je po tej samej cenie, po jakiej go kupiła.

Numer telefonu, pod którym można zamówić węgiel: 539 075 660. Telefonicznie zostanie też przeprowadzona wstępna weryfikacja wnioskodawcy.

Wyspy ciepła

Zapowiedziano również powstanie „wysp ciepła”, a więc miejsc, w których będzie się można ogrzać. Mają zostać zlokalizowane przy szkołach podstawowych, w trzech świetlicach osiedlowych i w strażnicy OSP. Dokładna lista takich punktów nie została jeszcze podana. Kiedy urząd ją udostępni, opublikujemy ją na wlkp24.info. – Chcemy to zrobić tak, żeby w jak największym stopniu były one oddzielone od placówek oświatowych – podkreślił sekretarz miasta Andrzej Baraniak.

– Na każdym osiedlu będą organizowane wyspy ciepła, a więc miejsca, gdzie mieszkańcy Ostrowa – w przypadku długotrwałych i silnych mrozów – będą mogli się ogrzać. W tych miejscach mają dostać ciepły posiłek i gorącą herbatę. Takich miejsc będzie 11 – zaznaczyła Beata Klimek.

Sekretarz zdradził, że punkty będą dostępne od 8.00 do 18.00. O ich uruchomieniu zdecyduje powołany sztab kryzysowy, który koordynuje pomoc mieszkańcom w związku ze zbliżającą się zimą.

Komunikaty o uruchomieniu wysp będą podawane na bieżąco także na wlkp24.info.

Wolontariusze i podział na cztery strefy

Kolejną propozycją jest powołanie czterech grup wolontariuszy. Sieć wolontariatu funkcjonowała już przy okazji pierwszej fali pandemii koronawirusa. Wówczas podzielono miasto na strefy, a każdą z nich pod opieką będzie miała inna grupa. To wolontariusze WOŚP, harcerze i osoby działające w grupach poszukiwawczo-ratowniczych.

Milion na dodatki specjalne

Miasto powiadomiło też o zwiększeniu puli pieniędzy na dodatki specjalne do miliona złotych. – Pieniądze trafią do osób, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Dla osoby samotnej wyniesie on do 766 zł, natomiast dla osoby w rodzinie do 600 zł. Każdorazowo taki wniosek będzie rozpatrywany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – zapowiedziała Beata Klimek.

Ta propozycja ma zostać przedstawiona na sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego. Radni zdecydują o przyszłości tego pomysłu. Najbliższa sesja odbędzie się w środę, 26 października.

– Chcemy skierować pomoc do wszystkich mieszkańców, których kryzys dotyka w różnych sytuacjach życiowych. Nie będzie przy tym obowiązywało kryterium dochodowe. Przyznanie pieniędzy będzie poprzedzone wywiadem środowiskowym – zaznaczył wiceprezydent Sebastian Górski.

Zobacz konferencję prasową władz miasta ws. sprzedaży węgla i wysp ciepła

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

33 KOMENTARZE

 1. Miał 24MJ za 2600PLN? buhahahahahahahahaha
  To ma być pomoc ? Przecież ten miał u prywaciarzy kosztuje max 2200PLN.
  Cynizm niektórych jest powalający

 2. A może powstaną noclegownie aby nie płacić tak wysokich rachunków za ciepło. Tam będziemy mogli przetrzymać zimę. To dlatego podwyżka ciepła w blokach o 120 procent aby powstały wyspy ciepla

 3. Tylko 11 miejsc na taką metropolię-będą gigantyczne kolejki za ciepłym żarciem i darmową herbatką a małpki też będą na rozgrzanie?

 4. OZC zakupił w CZW 150 ton ekogroszku jakiś czas temu w tej chwili będzie sprzedawał opał niskiej jakości znacznie drożej niż np w CZW gdzie orzech kosztuje 2060 zł….. Rozumiem że OZEc będzie grzał mieszkańców opałem xakuoinym jakiś czas temu za niższa cenę

 5. Krótka piłka: tak sobie wybraliście to tak macie i próbujecie jeszcze innych obarczać winą za waszą tępotę. Najgorsze jest to, że nadal niczego was to nie nauczyło. Stare przysłowie Polak sobie kupi że przed szkodą i po szkodzie GŁUPI.

 6. 24 MJ/kg, 16% popiołu i „wielkością zbliżony do miału”??? Toż to kiepskiej jakości odsiewka!!! Ekomiał o kaloryczności 25-27 MJ/kg i zawartości popiołu 4-10 % w sklepie pgg czyli prosto z kopalni kosztuje 1100 zł za tonę! A wy chcecie to „cudo” sprzedawać za 2600 zł? Na co wydajecie te 1500 zł różnicy???

 7. Czyli pan z bloku może być oburzony, że ciepło ma droższe o 120 %, choć nie miał podwyżek przez lata. Pan z domku już oburzony być nie może, że ma podwyżkę 200% za węgiel. Panie Oburzony – trzeba było nie głosować na debili z pisu powiązanych z KK. teraz na kolana i módl się pan o niższe ceny lub słoneczną zimę!

  • K-wa nie porównuj tych co mieszkają w blokach do tych w domach prywatnych.Jak kogoś nie stać na mieszkanie w domu to niech sprzeda chatę i do bloków.Kup sobie klitkę w bloku a zobaczysz jak to dobrze płacić za CO 120% na malym mieszkanku i jeszcze nie dostać żadnych dotacji!Sz….k Cię będzie trafiać ze masz małe mieszkanko i jeszcze cie na nic nie stać.

 8. Placówki oświatowe posiadają nieużywane pomieszczenia z osobnym wejściem i węzłem sanitarnym? Kto będzie dbał o bezpieczeństwo w tych miejscach? Czy będzie to ułatwiony dostęp do szkół dla osób, które ze względu na bezpieczeństwo dzieci nie powinny mieć dostępu do takich miejsc (w końcu mowa o szkołach gdzie są również młodsze dzieci, bo szkoły średnie nie podlegają pod miasto)? Czy w czasie największych mrozów działalność placówek oświatowych i tak nie jest zawieszana? Pomijając kwestie tworzenia skupisk ludzi w sezonie infekcyjnym

 9. Podjęła decyzję o „interwencyjnym sprzedażu węgla” – po jakiemu to? Jurystka nie wie, że mówi się kiedy ustawa wejdzie w życie, a nie w „życiu”?

 10. Może wielka Beatka wyjaśni mieszkańcom korzystającym z ciepłociągu dlaczego ogrzewanie poszło o 120 procent a np. w Ostrzeszowie o 30 procent. My gorszy sort???

 11. Gdzie my qrwa się znaleźliśmy, z każdym rokiem cofamy się o sto lat, zamiast się rozwijać i żyć coraz lepiej, cofamy się do jaskiń, a najgorsze jest to że to nikomu nie przeszkadza i nikt nie chce z tym nic zrobić

 12. A czemu ma służyć wywiad środowiskowy?Kryterium dochodowe nie będzie ważne.To po co pani z MOPS-u przyjdzie na wywiad?Zobaczyć czy mam lodówkę,telewizor kolorowy?A mam ,bo k-wa pracowałem 30 lat !A teraz kasy nie mam.

 13. Nawet gdyby to byla prawda ,że kupili ten węgiel za 2600 w co wątpię, bo na pgg kosztuje 1100 mial a orzech 1500 wiec nie wiem skad te ceny sobie wzieli. Ustawa weszla ze po 1500 max kupią węgiel. A chcą sprzedać po 2600 żeby za chwilę kupić po 1500? niezły interes ….

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick