Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Zakończyły się prace nad vademecum dotyczącym zbioru aktów w sprawie walki z nadużyciami wobec nieletnich w kościele. Prosili o nie biskupi podczas nadzwyczajnego szczytu zwołanego w sprawie przeciwdziałania nadużyciom. Zwołał go papież Franciszek, zapraszając do Watykanu przewodniczących episkopatów z całego świata.
CZYTAJ: „Jestem do Waszej dyspozycji” – abp. Ryś zwraca się do wiernych Diecezji Kaliskiej
Zadanie utworzenia ram w tym zakresie powierzono Kongregacji Nauki Wiary. Jak informują media watykańskie, „nie wprowadza ono żadnych nowych norm”, ale w przejrzysty sposób systematyzuje dotychczas obowiązujące zasady. – To swoisty podręcznik, który krok po kroku wyjaśnia, jak biskupi i przełożeni zakonni mają postępować, gdy otrzymają zgłoszenie – mówi abp Giacomo Morandi, sekretarz watykańskiej kongregacji cytowany przez Vatican News.
Dokument liczy 30 stron i zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Wyznacza też zasady działania od momentu otrzymania zgłoszenia o nadużyciu aż do zakończenia procesu. Czytamy w nim, że należy skrupulatnie zweryfikować każdy potencjalny przypadek nadużycia ze strony duchownych. „Nie zaleca się odrzucania a priori wiadomości o przestępstwie pochodzącej ze źródeł, których wiarygodność na wstępie wydaje się wątpliwa. Czasami wiadomość o przestępstwie nie zawiera szczegółowych okoliczności zdarzenia (nazwiska, miejsca, czas…). Jednak nawet jeżeli jest niejasna i nieokreślona, musi być odpowiednio oceniona i, na ile to możliwe, z należną uwagą zgłębiona” – znajdujemy w Vademecum.
Z dokumentu dowiadujemy się również, że „dochodzenie należy prowadzić przestrzegając przepisów prawa państwowego obowiązujących w danym kraju”.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz