DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

W walce z uzależnieniem pomagają od 30 lat. Takie miejsca potrzebne są coraz bardziej

Powstał 30 lat temu i z roku na rok przybywa tam coraz więcej pacjentów. Mowa o Ośrodku Profilaktyki i Leczenia Uzależnień w Ostrowie Wielkopolskim, który obchodzi swój jubileusz. Po tak długim czasie funkcjonowania zarówno kadra, jak i pacjenci utwierdzili się w przekonaniu, że tego rodzaju miejsc powinno być więcej, a ich funkcjonowanie uratowało życie niejednemu uzależnionemu.

Pierwszą siedzibą ośrodka był budynek przy ulicy Kościuszki w Ostrowie. Zdaniem Krzysztofa Parusińskiego, założyciela placówki, to nie było łatwe zadanie. 30 lat temu do tematu uzależnień podchodziło się zupełnie inaczej. To był temat tabu. – Terapia osób uzależnionych była w tamtym czasie terapią zaściankową (…) To ważne, że w Polsce, a przede wszystkim w Ostrowie takie miejsca zaczęły powstawać – mówi Parusiński.

Liczba pacjentów z rok na rok rośnie. Według statystyk w 2021 roku było ich ponad 500. Rok później leczyło się już ponad 800 osób. Przeważa głównie uzależnienie od alkoholu, choć to nie jedyne problem, z którymi mierzą się pacjenci. – To też uzależnienie od narkotyków, od hazardu. Mamy także nową grupę, która działa od trzech lat i dotyczy zakupoholizmu – wymienia Maciej Zuchowski, obecny kierownik placówki. Zaciera się także granica wieku, bo z uzależnienia zdają sobie sprawę coraz młodsze osoby. Najmłodsi pacjenci to ci poniżej 20. roku życia.

Świadomość społeczeństwa jednak wzrasta. – To nie jest brak chęci do pracy u takiej osoby tylko to choroba tak, jak cukrzyca lub każda inna – wyjaśnia Krzysztof Parusiński. Rozpoczęcie terapii dla osoby uzależnionej to często bardzo trudny krok. Towarzyszy im wstyd, poczucie winy i krytyka np. ze strony rodziny, czy przyjaciół. – Dla mnie, jako terapeuty ważne jest, by taka osoba miała poczucie, że jest tutaj szanowana. Tu jest takie miejsce, gdzie może spokojnie porozmawiać i nikt nie będzie oceniał i krytykował – dodaje Daria Ciesielska.

Ośrodek w tej chwili dysponuje pomocą 13 specjalistów terapii uzależnień oraz dwóch lekarzy psychiatrów. To terapie indywidualne, grupowe, ale także pomoc psychologiczna dla osób współuzależnionych, czyli na przykład małżonków, dzieci, czy rodziców. Dla osób, które potrzebują pomocy psychologicznej działa także telefon zaufania czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 19.00 pod numerem telefonu: 669 991 530.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz