W tych dniach nie złożysz wniosku o paszport! Ważne informacje dla starających się o dokument!

0
Ważna informacja dla osób planujących w najbliższym czasie wyrobienie paszportu. W drugim tygodniu listopada nastąpi przerwa w przyjmowaniu wniosków o wydanie dokumentu. Jest to związane z uruchomieniem Rejestru Dokumentów Paszportowych i wejściem w życie nowej ustawy. Jak długo potrwa przerwa i jakie zmiany zostaną wprowadzone? O tym informujemy na portalu wlkp24.info.

Od 8 listopada od godziny 14.00 do 13 listopada organy paszportowe nie będą przyjmować wniosków o wydanie paszportu. W tym okresie, nie będzie także możliwości odbioru dokumentów. Jest to związane z uruchomieniem Rejestru Dokumentów Paszportowych. – System ten zostanie zunifikowany z Systemem Dokumentów Państwowych. Tutaj już będziemy mogli korzystać z bazy danych numeru PESEL, dowodów osobistych, czy Urzędu Stanu Cywilnego – mówi Mateusz Daszkiewicz, rzecznik prasowym wojewody wielkopolskiego.

W wyjątkowych sytuacjach w tych dniach możliwe będzie wydanie tymczasowego paszportu. Kolejna zmiana dotyczy formy składania wniosków o wydanie paszportu. Obowiązujące obecnie druki nie będą już potrzebne. Wniosek będzie generowany bezpośrednio w Rejestrze Dokumentów Paszportowych przez urzędnika, a następnie podpisywany przez osobę składającą na urządzeniu służącym do pobierania odręcznego podpisu cyfrowego. To jednak nie jedyne zmiany. – Zmniejsza się wiek osób, które mogą się ubiegać o wydanie paszportu na okres dłuższy, niż 10 lat. Wcześniej był to 13 rok życia, a teraz będzie to 12  rok życia. Wprowadza się również w przyszłości wnioskowania w e-usługach o wydanie paszportu dzieciom poniżej 12 lat – dodaje Daszkiewicz.

Nie będzie też już bezwzględnego wymogu legitymowania się dowodem tożsamości. Swoje dane będziemy mogli potwierdzać na podstawie odcisku palca. Wszystkie wprowadzane zmiany mają usprawnić proces wydawania paszportów.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick