W trzech z czterech placówek wykryto nieprawidłowości. Będą musiały oddać pieniądze

8
Jak wynika z dokumentów przekazanych przez Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim, przeprowadzono kontrolę w czterech placówkach oświatowych, których organem prowadzącym nie jest Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski. Okazało się, że w trzech z czterech placówek wykryto nieprawidłowości na łączną kwotę ponad 820 tysięcy złotych.

Interpelację w tej sprawie złożył radny Piotr Lepka z klubu Prawa i Sprawiedliwości. W jej treści czytamy, że „gmina jako jednostka przekazująca pieniądze publiczne jest wyposażona w szereg mechanizmów kontrolnych, które winna stosować wobec beneficjentów przekazywanych przez nią środków publicznych”.

„W związku z tym, że w naszym mieście funkcjonuje szereg placówek oświatowych, dla których Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski nie jest organem prowadzącym proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania: 

  1. Dla jakich placówek światowych zrealizowano w bieżącym roku kalendarzowym czynności kontrolne w zakresie prawidłowości wydatkowania pieniędzy na cele oświatowe?
  2. Jakiego okresu czasu dotyczyły te kontrole?
  3. Czy w wyniku ustaleń z przeprowadzonych kontroli stwierdzono nieprawidłowości w wydatkowaniu pieniędzy? Jeśli tak było proszę o wskazanie charakteru i skali stwierdzonych nieprawidłowości oraz informację jakiej placówki oświatowej one dotyczą. 
  4. Czy w latach 2015-2021 prowadzone były kontrole, o których mowa w pytaniu nr 1?”

Odpowiedzi na interpelację udzielił Sebastian Górski, wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego. Odpowiedział on, że kontrolę przeprowadzono w czterech placówkach:

1. Niepublicznym Przedszkolu Sowy i Sówki
2. Montessori Szkole Życia Niepublicznej Szkole Podstawowej Fundacji Królowej Świętej Jadwigi
3. Szkole Podstawowej Spółdzielni Oświatowej EDUKATOR
4. Polsko – Kanadyjskiej Szkole Podstawowej

„Kontrole wykazały nieprawidłowości w zakresie pobrania i wykorzystania dotacji w 3 z 4 kontrolowanych podmiotów. Kwoty zakwestionowanych wydatków są następujące:

– Niepubliczne Przedszkole Sowy i Sówki – 137 492,54 zł
– Szkoła Podstawowa Spółdzielni Oświatowej EDUKATOR – 160 000 zł
– Polsko – Kanadyjska Szkoła Podstawowa – 523 305,69 zł 

Zgodnie z art. 252 ustawy o finansach publicznych, dotacje udzielone z budżetu jednostki samorządu terytorialnego i wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem oraz pobrane w nadmiernej wysokości, podlegają zwrotowi do budżetu wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych” – czytamy w odpowiedzi wiceprezydenta.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

8 KOMENTARZE

  1. Ważniak, prezes, radny, a podobno lewe faktury rozliczał. Czy to nie kwalifikuje się do prokuratury? Czekamy na ruch urzędu. Zwrot kasy to nie wszystko.

  2. Dlaczego nikt nie wspomniał o Spółdzielni Oświatowej na Waryńskiego? Po przeprowadzonej kontroli w 2019 roku był brak prawie 300000 złotych. Po kilku miesiącach zrobiło się tylko 11500 zł. Czy ktoś jest wstanie wytłumaczyć jak to się stało. Czy to był deal i z kim?. Fakt SO nagle została zlikwidowana, został o rok skrócony okres wypowiedzenia. Może chodziło o prezesów SO i szybkie pozamiatane sprawy pod dywan. Nikogo nie oskarżam, tylko pytam. W SO na Waryńskiego wszystko się działo to, co najgorsze. Pani Maląg: łamała Kodeks pracy, zatrudniała na umowach niezgodnych z prawem pracy, zlikwidowała dla siebie kadencyjności na stanowisku prezesa i dyrektora szkoły. Jej następca to tylko dobry uczeń, który przerósł mistrza w tej dziedzinie. Panie radny czekamy na informację w sprawie SO na Waryńskiego. Do wymienionych szkół w artykule – domagajcie się wyjaśnień w sprawie SO z Waryńskiego – musi być równe traktowanie.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick