DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

W Śmiełowie kręcą film. Znamy szczegóły

Pałac w Śmiełowie ponownie scenerią do filmu.

Pałac w Śmiełowie / fot. Fallaner, źródło: wikipedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0

Rozsławiony przez Adama Mickiewicza Śmiełów i tamtejszy pałac należący niegdyś do znanego rodu Chełkowskich od lat jest kulturalną oraz historyczną perłą powiatu jarocińskiego. Po raz kolejny stał się też scenerią produkcji kinematograficznej. Tym razem powstaje tam film „Niepewność” w reżyserii Waldemara Szarka. Zdjęcia do niego zaplanowano również w Nowej Suchej i Turowej Woli.

„Niepewność” to opowieść o młodzieńczej miłości Adama Mickiewicza i Maryli Wereszczakówny. Ten burzliwy romans miał odzwierciedlenie w twórczości wieszcza. Chociażby w IV części „Dziadów”, w której autor opisał nieszczęśliwą miłość Gustawa i Maryli. Historycy literatury wskazują również, że wątek Adama i Maryli został poniekąd oddany także w wierszach w tym w „Świteziance”.

Zdjęcia do „Niepewności” rozpoczęły się w Śmiełowie na terenie Muzeum Adama Mickiewicza 11 września. W rolę poety wcieli się Nikodem Rozbicki, a Marylę Wereszczakównę zagra Aleksandra Piotrowska.

Kręcenie scen do filmu zaplanowano na koniec trwającego tygodnia i początek przyszłego. Przedstawiciele muzeum uprzedzają, że w związku z tym mogą wystąpić pewne niedogodności dla zwiedzających i spacerowiczów związane z przygotowaniem odpowiedniej scenerii.

„Niepewność” nie jest pierwszym filmem, w którym klimatyczny pałac w Śmiełowie będzie miał swój udział. Nakręcono tam również niektóre sceny do filmu fabularnego „Wilczyca” (1982) w reżyserii Marka Piestraka.

Rok temu natomiast premierę w radiowej „Trójce” miało słuchowisko „Adam Mickiewicz w pałacu w Śmiełowie”. To opowieść o innej miłości wieszcza – do Konstancji Łubieńskiej, z którą spotkał się właśnie tam. O projekcie pisaliśmy szerzej pod tym linkiem.

0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz