„W skali roku płacimy krocie” – szpital w Pleszewie oszczędza poprzez fotowoltaikę

0
Fot. Pleszewskie Centrum Medyczne
Na dachu Pleszewskiego Centrum Medycznego pojawiło się 135 paneli fotowoltaicznych. Placówka chce w ten sposób zaoszczędzić na rachunkach za prąd, które w skali roku są olbrzymie. Zakup i montaż paneli to koszt 300 tysięcy złotych.

Montaż instalacji fotowoltaicznej pleszewski szpital rozważał już od dawna. Z jednej strony placówce zależało na wdrożeniu ekologicznego rozwiązania bezpiecznego dla środowiska, a z drugiej na uzyskaniu oszczędności w gospodarowaniu energią elektryczną. Lecznica rocznie przyjmuje blisko 27 tys. pacjentów nie tylko z powiatu, ale i całego regionu, przeprowadza tysiące zabiegów i operacji. W związku z tym rachunki za prąd sięgają 800 tysięcy złotych rocznie. To ogromna kwota, dlatego tak bardzo zależało nam na tym, aby na dachu naszego szpitala stanęły panele fotowoltaiczne. Dzięki energii uzyskanej ze słońca uda nam się sporo zaoszczędzić i tym samym zmniejszyć rachunki za prąd. Szacujemy, że po uruchomieniu instalacji nie będzie konieczności tzw. odsprzedawania prądu, bo w całości zostanie on wykorzystany przez naszą placówkę. Inwestycja powinna zwrócić się w ciągu 8 lat. Nie wykluczone, że przy cieplejszych latach może zwrócić się jeszcze szybciej – uważa Błażej Górczyński, prezes PCM.

Na dachu szpitala zostanie zainstalowane 135 paneli o łącznej mocy 49,95 kWp. Jest to system montażu  uniemożliwiający uszkodzenie powierzchni dachu, który wcześniej został pokryty nową papą. Ta wymagała już wymiany, dlatego przy okazji została zastąpiona nowym poszyciem. Oczywiście panele będą ustawione  w odpowiednim kierunku, tak aby zmaksymalizować uzysk energii elektrycznej. – dodaje Jarosław Marciniak, dyrektor do spraw technicznych Pleszewskiego Centrum Medycznego.

Cała instalacja ma zostać uruchomiona już pod koniec sierpnia.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick