W Pleszewie rusza realizacja rządowego programu „Czyste powietrze”

0
Niedługo rozpocznie się sezon grzewczy i powróci problem smogu. Samorząd Gminy i Miasta Pleszew rusza z realizacją rządowego programu „Czyste powietrze”. Urzędnicy pomogą wypełnić wniosek. Uruchomiono do tego specjalny punkt.

Temperatury będą coraz niższe, a co a tym idzie konieczne będzie palenie w piecach czy włączanie ogrzewania gazowego. Sezon grzewczy wiąże się z powrotem problemu, jakim jest smog. W tym okresie, odczyty w regionie są często kilkukrotnie wyższe od ustalonych norm. Jak wiadomo wdychanie zanieczyszczonego dymem i spalinami powietrza wpływa szkodliwe na nasze zdrowie.

Samorząd Gminy i Miasta Pleszew uruchomił specjalny punkt doradczy w zakresie rządowego programu „Czyste powietrze”. Urzędnicy pomogą wypełnić wniosek oraz odpowiedzą na pytania, kto może starać się o pożyczkę lub dotację na wymianę źródeł ciepła lub termomodernizację budynków. O pieniądze z rządowego programu mogą starać się m.in. osoby, które są właścicielami, starego lub nowo wybudowanego, jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Z programu nie będą mogły skorzystać spółdzielnie mieszkaniowe, przedsiębiorcy, właściciele budynków wielorodzinnych i związki wyznaniowe.

Wniosek można składać m.in. na przyłącze gazowe, centralne ogrzewanie, wentylację mechaniczną i kolektory słoneczne. Dotacja lub pożyczka może pokryć od 15 do 90% kosztów wymiany źródeł ciepła lub termomodernizacji budynku. Maksymalna kwota to 47.700 zł. Szczegółowe informacje można uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska przy Placu Kościelnym 1 w poniedziałki w godz. 13.30-16.30 oraz od wtorku do piątku w godz. 8.00-10.00.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick