W Pleszewie już „przymusowo” segregują śmieci. Obowiązek w całej Polsce wejdzie w życie jesienią

6
Segregacja śmieci to w dzisiejszych czasach standard. Mimo tego formalny obowiązek segregacji odpadów w całej Polsce ma wejść w życie jesienią tego roku. W Pleszewie taki "przymus" obowiązuje już od 1 stycznia. Mieszkańcy miasta nie mają już więc wyboru - muszą korzystać z pięciu kolorowych pojemników na nieczystości różnego rodzaju.

Niebieski kolor to papier, do żółtego kontenera wrzucamy metale i tworzywa sztuczne, zielony pojemnik przeznaczony jest na szkło, brązowy na tak zwane „bioodpady”, a do czarnego worka to, czego nie możemy wyrzucić do pozostałych – tak w skrócie wygląda system segregacji śmieci. Obowiązkowo w całej Polsce będziemy robić to od września tego roku, Pleszew jednak wychodzi w tym temacie przed szereg, oczywiście w pozytywnym słowa tego znaczeniu. – Od 1 stycznia wprowadziliśmy zmianę dostosowując miejscowe przepisy do przepisów ogólnokrajowych czyli do nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która musi być wykonana od 1 września 2020 roku – tłumaczy Angelika Sołtysiak, kierownik Referatu Gospodarki Odpadami w pleszewskim magistracie.

Do końca ubiegłego roku około 200 gospodarstw domowych w gminie Pleszew odpadów nie segregowało, wybierając wyższą opłatę na wywóz nieczystości. I jak mówi, wiceburmistrz Andrzej Jędruszek: – W Pleszewie w ostatnich latach nie było żadnych problemów z wprowadzaniem nowych systemów segregacji.

Co w przypadku nieprzestrzegania obowiązku segregacji śmieci? Naliczana jest kara w postaci opłaty podwyższonej w przedziale od dwukrotności do czterokrotności miesięcznej stawki podstawowej. A podwyższona opłata będzie naliczana za miesiąc, w którym stwierdzono brak segregacji.

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

  1. 10
    1

    Szczęściarze w tym Pleszewie, mają pojemniki (zresztą w Ostrzeszowie również). W Ostrowim Dołku właściciele jednorodzinnych posesji dostają wory na śmieci segregowane. Osoby mieszkające w blokach mają to szczęście, że mogą codziennie wieczorem wynieść posegregowane odpady do pojemników przed blokami. Pytanie do zarządzających gospodarką śmieciową w tym naszym Ostrowim Dołku: gdzie my mieszkańcy domków jednorodzinnych mamy trzymać wory przez CZTERY tygodnie? Piwnica(jak jest), czy garaż? Bo na zewnątrz worki są narażone na rozrywanie przez zwierzaki (koty, psy, ptaki). Co z bioodpadami? Będziemy mieli je kisić w foliowych worach przez cztery tygodnie w mieszkaniach?

    • Mój kosz na smieci to chusteczki i pierdoły niesegregowalne. Mogę go wyrzucać raz na dwa tygodnie jak nke rzadziej. Plastiki i metale w samochód i do kontenerów co tydzień. Zostaje tylko bio ktorego zbiera sie naprawde dużo.

  2. I tak panowie ktorzy zabieraja smieci wrzucaja worki do smieciarki tak, ze w domu słyszę przez okno jak te worki sie rozrywaja i szkło sie tłucze… Ale tez mi segregacja😎 sciema zeby wiecej pieniążków zarobić

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick