Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Niebieski kolor to papier, do żółtego kontenera wrzucamy metale i tworzywa sztuczne, zielony pojemnik przeznaczony jest na szkło, brązowy na tak zwane „bioodpady”, a do czarnego worka to, czego nie możemy wyrzucić do pozostałych – tak w skrócie wygląda system segregacji śmieci. Obowiązkowo w całej Polsce będziemy robić to od września tego roku, Pleszew jednak wychodzi w tym temacie przed szereg, oczywiście w pozytywnym słowa tego znaczeniu. – Od 1 stycznia wprowadziliśmy zmianę dostosowując miejscowe przepisy do przepisów ogólnokrajowych czyli do nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która musi być wykonana od 1 września 2020 roku – tłumaczy Angelika Sołtysiak, kierownik Referatu Gospodarki Odpadami w pleszewskim magistracie.
Do końca ubiegłego roku około 200 gospodarstw domowych w gminie Pleszew odpadów nie segregowało, wybierając wyższą opłatę na wywóz nieczystości. I jak mówi, wiceburmistrz Andrzej Jędruszek: – W Pleszewie w ostatnich latach nie było żadnych problemów z wprowadzaniem nowych systemów segregacji.
Co w przypadku nieprzestrzegania obowiązku segregacji śmieci? Naliczana jest kara w postaci opłaty podwyższonej w przedziale od dwukrotności do czterokrotności miesięcznej stawki podstawowej. A podwyższona opłata będzie naliczana za miesiąc, w którym stwierdzono brak segregacji.
niedziela, 19 stycznia, 2020
Jeśli tak dalej będzie to lasy państwowe będą pełne odpadów, by nie płacić kar…
niedziela, 19 stycznia, 2020
Szczęściarze w tym Pleszewie, mają pojemniki (zresztą w Ostrzeszowie również). W Ostrowim Dołku właściciele jednorodzinnych posesji dostają wory na śmieci segregowane. Osoby mieszkające w blokach mają to szczęście, że mogą codziennie wieczorem wynieść posegregowane odpady do pojemników przed blokami. Pytanie do zarządzających gospodarką śmieciową w tym naszym Ostrowim Dołku: gdzie my mieszkańcy domków jednorodzinnych mamy trzymać wory przez CZTERY tygodnie? Piwnica(jak jest), czy garaż? Bo na zewnątrz worki są narażone na rozrywanie przez zwierzaki (koty, psy, ptaki). Co z bioodpadami? Będziemy mieli je kisić w foliowych worach przez cztery tygodnie w mieszkaniach?
środa, 22 stycznia, 2020
I tak panowie ktorzy zabieraja smieci wrzucaja worki do smieciarki tak, ze w domu słyszę przez okno jak te worki sie rozrywaja i szkło sie tłucze… Ale tez mi segregacja sciema zeby wiecej pieniążków zarobić