W pałacu wmurowano kapsułę czasu. Co w niej jest?

21
Fot. raszkow.pl
W mury pałacu w Przybysławicach w gminie Raszków wmurowano kapsułę czasu. Znalazły się w niej m.in. zdjęcia w remontu pałacu, a także informacje o panującej w 2020 roku pandemii koronawirusa. Kapsuła czasu ma tam pozostać dla przyszłych pokoleń. Pałac w Przybysławicach pochodzi z XVIII wieku i w 2020 roku przechodzi generalny remont.

Remont pałacu w Przybysławicach rozpoczął się w listopadzie ubiegłego roku. Zniszczona i zaniedbana dawna rezydencja Niemojowskich z XVIII wieku przechodzi generalną przemianę. Odnowione zostaną m.in. okna, dach, drewniane schody, parkiety, a ściany przejdą malowanie. Całą inwestycję wyceniono na 6 milionów złotych, a prace w tym miejscu powoli dobiegają końca. Plany na zagospodarowanie historycznego budynku są spore. – Będzie tutaj przede wszystkim Muzeum Ziemi Raszkowskiej, ale będzie to także miejsce spotkań, być może Pałac Ślubów. Pałac będzie tętnił życiem – mówi Jacek Bartczak, burmistrz Gminy i Miasta Raszków.

Na ścianach będą także wisieć obrazy Stanisława Brajera, artysty pochodzącego ze Skrzebowej w gminie Raszków. Urodził się w 1939 roku, a jego dorobek artystyczny to 6000 obrazów namalowanych przez 58 lat jego kariery. Jego twórczość pokochała Maria Izabela Sienkiewicz-Osiecka pochodząca z Wilna. Od lat kupowała od Brajera jego obrazy i kolekcjonowała je w swoim domu. Zdecydowała już teraz spisać swój testament. W ostatniej woli, kolekcję obrazów Brajera przekazała ziemi raszkowskiej, na ręce burmistrza Jacka Bartczaka.

Zanim jednak obrazy zawisną na ścianach, w konstrukcję pałacu w Przybysławicach wmurowano kapsułę czasu. W przekazie dla  przyszłych pokoleń znalazły się informacje dotyczące remontu pałacu oraz zdjęcia z jego przebiegu. Wymieniono również osoby piastujące główne urzędy w państwie i samorządzie oraz informację o panującej pandemii koronawirusa. W zamurowanej kapsule jest także aktualny folder Gminy i Miasta Raszków, w którym przyszłe pokolenia uzyskają wszystkie ważne informacje na temat gminy w 2020 roku.

Fot. raszkow.pl
redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

21 KOMENTARZE

 1. 10
  12

  Szkoda, że nie wspomniano nic o zadłużeniu. Ile to już milionów z zaciągniętych pożyczek i kredytów?
  I że pomysł na rozwój to budowanie kolejnych jeziorek za pieniądze podatników w czasie kryzysu.

 2. 5
  9

  Mieszkańcy Gminy Raszków, a może już wielki czas wymienić populistycznego pisowskiego Burmistrza, który tylko wydaje pieniądze podatników , bo przecież urząd swoich nie ma. Gdzie są nowe miejsca pracy, gdzie są mieszkania dla młodych, to co Pan robi to jest jak za króla Sasa, zadłużenie gminy pałac ratusz, pałac Przybysławice, za grube miliony kąpielisko, przy której Pan Burmistrz i jego kolesie kupili sobie działeczki i się budują. Nie wspomnę już o innych bezsensownych inwestycjach za setki tysięcy złotych , takie jak na przykład druga remiza w Korytnicy, gdzie jest jeden strażacki samochód, którym nie ma kto wyjechać do akcji 😢. Itd.
  Panie Burmistrzu najpierw inwestycje w ludzi w biznes praca mieszkania, a potem sami podatnicy przyjdą i to z inwestują, a nie porzeczki i zadłużenie gminy i miasta. Pana koniec przyjdzie wcześniej niż Pan się spodziewa tak jak pisu. Nie pozdrawiam Pana bo nie na kogo. Dla wszystkich mieszkańców zdrowych przede wszystkim i spokojnych świąt, żeby szef Pana burmistrza Wódz Jarek was bie po zamykał w domach ❤

  • 4
   7

   Racja, zarządzanie gminą masakryczne. Liczą się tylko Koła Gospodyń, sale wiejskie i jeziorka. Nie wnikam już w to, że ktoś kupił tam sobie działki, bo to każdego sprawa. Ale to kpina, że nie ma innych ważnych inwestycji, przyciągania porządnych inwestorów, a burmistrz zajmuje się pierdołami. Zasiedział się już na stołku przez prawie 15 lat

 3. 7
  1

  poco te drogi i chodniki, poco sale wiejskie, czemu nie zamykają szkół, po co pałac, zbiorniki wodne , parki. Kiedyś jak były przekręty to było o czym godać. Dzisiaj nuda tylko inwestycje a mogli by kase dac i by było fajnie

  • a Ty głupi jesteś gary? Czy ktoś tu pisze, że drogi, chodniki i szkoły są niepotrzebne?
   To Ty probujesz obrocic wszystko w absurd. Chodzi tylko o to, że te drogi, chodniki i inne inwestycje sa wazniejsze niz kolejne jeziorka za pieniadze podatnikow. Bo burmistrz nie zrobi ich przeciez za swoje

  • DJ to ty nie jesteś zbyt ogarnięty bo wszyscy zorientowani wiedzą że gmina pozyskała na kąpielkę 1,75 mln zł a na pałac wpłynął grant z środków unijnych na kwotę prawie 3 mln zł. To na inne inwestycje też wystarczy.

 4. Nie wszystkich stać na Egipt. Z Kąpielki korzystają tłumy. Ty Dj chyba tylko zagranica. Fajny jesteś i taki nowoczesny. Pewnie będziesz kiedyś rządził i wtedy wszystko zrobisz ze swojej pensji.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick