W Ostrowie nie będzie podtopień? Wodkan dostał 3 mln zł

6
Wodkan jako jedyny otrzymał dofinansowanie z województwa wielkopolskiego. Za 3 mln zł mają powstać zbiornik retencyjny i wodne kolektory. Te ostatnie mają być szczególnie pomocne przy obfitych opadach deszczu. Czy to oznacza, że skończą się podtopienia?

4,5 miliona kosztuje całość projektu, który kryje się pod długą nazwą „Odprowadzanie wód opadowych i roztopowych z terenu miasta Ostrowa Wielkopolskiego do rzeki Ołobok – budowa zbiornika retencyjnego, zabudowa separatorów na wylocie kanalizacji deszczowej do Strugi Ostrowskiej, odbudowa Strugi Ostrowskiej”.

Zakłada on budowę zbiornika retencyjnego przy ulicy Torowej o powierzchni 2,5 hektara. Jak mówi Marek Karolczak, prezes spółki Wodkan umowa wykonawcza ma zostać podpisana jeszcze w lipcu. – W tej chwili szykujemy specyfikację przetargową. Jeśli wykonawca znajdzie się szybko, budowa zbiornika retencyjnego powinna zakończyć się do końca 2018 roku – mówi Karolczak.

>> Jesteśmy też na Facebooku. Polub nasz fanpage! <<

Spółka w związku z tym projektem ma także plany na przyszły rok. – Planujemy odnowić tzw. Strugę Ostrowską. To ciek wodny przepływający przez Ostrów Wielkopolski, będący źródłem wielu podtopień przy ulewnych deszczach. Chcemy dobudować kolektory kanalizacji deszczowej, które będą znajdować się przy odprowadzeniu wody do Strugi Ostrowskiej – dodaje prezes Wodkanu.

Kolektory będą znajdować się wzdłuż ulicy Torowej i Osadniczej będą zbierać całą wodę deszczową do rzeki Ołobok. W ten sposób miasto uniknie podtopień, które miały miejsce.

Wykonanie projektu to korzyści zarówno dla spółki jak i przede wszystkim dla mieszkańców. Dzięki zbiornikowi retencyjnemu i kolektorom zwiększy się ich bezpieczeństwo w trakcie dużych opadów deszczu. – Korzyści płynące dla spółki Wodkan to opłaty za odprowadzenia wód opadowych i roztopowych, które będą mniejsze. Dziś wynoszą około 70 groszy za metr sześcienny wody zrzuconej do rzeki – tłumaczy Marek Karolczak.

Decyzję o dofinansowaniu podjął Zarząd Województwa Wielkopolskiego w ramach konkursu „Zabezpieczenie obszarów miejskich przed niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi i ich następstwami”. Pieniądze pochodzą z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Zadanie ma zostać wykonane do połowy 2019 roku.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

  1. Bzdura,podtopienia będą,bo cały zator powstaje przy skrzyżowaniu Al.Powstańców a Ledóchowskiego,bo jest tam przewężenie.I aby zmniejszyć ryzyko i mieć możliwość regulacji spływającej wody z Wysocka miał temu przyczynić się planowany zbiornik na Kamiennej/Sadowej,który był w WPF a go poprostu wyrzucono. Tak więc proszę się nie chwalić że nie będzie podtopień,bo one będą…tak to jest jak się zaczyna od D… strony 🙁

  2. Które rejony Ostrowa nie będą podtapiane dzięki temu zbiornikowi? Harcerska? Powstańców Wielkopolskich? Królowej Jadwigi? Słowackiego? Waryńskiego? Ledóchowskiego? Raszkowska? Brzozowa? Długa?
    Żaden z Nich? To po co piszecie, że nie będzie podtopień?

  3. A plany na 2019 rok to nic innego niż zapowiadane przez Borowczaka inwestycje, które miały powstać w 2016 roku. Odkrycie w związku z kampanią wyborczą!

  4. „Korzyści płynące dla spółki Wodkan to opłaty za odprowadzenia wód opadowych i roztopowych, które będą mniejsze. Dziś wynoszą około 70 groszy za metr sześcienny wody zrzuconej do rzeki – tłumaczy Marek Karolczak.”
    To są jedyne korzyści z tego zbiornika, reszta to propaganda.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick