W oczyszczalni ścieków będą produkować nawóz

0
Ponad 250 mln zł w tym ponad 120 mln zł bezzwrotnej pożyczki to kwoty, jakie planują wydać na inwestycje związane z oczyszczaniem, przetwarzaniem i transportem ścieków przedstawiciele Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie. Inwestycja została podzielona na etapy. Pierwszy został już zrealizowany, kolejne są w trakcie, a następny czeka w kolejce.

Stacja uzdatniania wody w Stefanowie to nowoczesna instalacja, która zasila część gminy Jarocin. Została oddana do użytku pod koniec 2018 roku i była pierwszym etapem prac w ramach szerokiego planu inwestycyjnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, które planuje wydać około 260 mln zł. Ponad 120 mln zł pochodzi z bezzwrotnej pożyczki. Reszta to pieniądze z budżetu miasta, które będą wydawane etapami w poszczególnych latach.

W ramach inwestycji na terenie oczyszczalni ścieków w Cielczy powstaje najnowocześniejsza w tej części Europy instalacja służąca do odzysku fosforu ze ścieków i hydrolizy termiczno-ciśnieniowej. – Pozwolą one produkować nawozy służące do wzbogacania gleby. Mamy nadzieję, że pomoże nam to zredukować aktualne koszty funkcjonowania spółki – mówi Remigiusz Nowojewski, prezes PWiK-u.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick