DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

W niedzielę wybory do Europarlamentu. Co warto wiedzieć?

Dziewięć komitetów wyborczych zostało zarejestrowanych w ramach wyborów do Parlamentu Europejskiego. Nie wszystkie jednak wystawiły kandydatów we wszystkich okręgach. Wielkopolska jest okręgiem nr 7 i w naszym województwie zgłoszono sześć takich komitetów. 26 kwietnia Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała numery, które zostały przypisane poszczególnym komitetom. Są to:

  • Lista nr 1: Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja, Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy
  • Lista nr 2: Komitet Wyborczy WIosna Roberta Biedronia
  • Lista nr 3: Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni
  • Lista nr 4: Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość
  • Lista nr 5: Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej
  • Lista nr 6: Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz’15

ZOBACZ LISTY KANDYDATÓW W WYBORACH DO EUROPARLAMENTU

Jak głosować?

Na karcie do głosowania należy zaznaczyć tylko jeden „X” w kratce przy kandydacie, który – naszym zdaniem – powinien uzyskać mandat do Parlamentu Europejskiego. Jeśli wyborca postawi więcej niż jeden taki znak albo nie postawi żadnego, głos będzie nieważny.

Frekwencja

Do tej pory Polacy trzykrotnie przystępowali do eurowyborów. Miało to miejsce w 2004, 2009 i 2015 roku. Nigdy frekwencja nie przekroczyła 25 proc. w skali kraju. To bardzo mało. Szczególnie nie tylko w porównaniu do wyborów samorządowych, parlamentarnych czy prezydenckich, ale także w zestawieniu do wyników frekwencji w innych krajach UE. Na zachodzie Europy zdarzały się przypadki, że do urn poszło nawet 70 proc.

Cisza wyborcza

O północy z piątku na sobotę (24/25 maja) zacznie obowiązywać cisza wyborcza. W czasie jej trwania zabronione jest prowadzenie jakiejkolwiek formy agitacji (m.in. organizowanie pochodów, wygłaszanie przemówień, rozpowszechnianie materiałów wyborczych). Z założenia ma być czasem, w którym wyborcy mogą na spokojnie zastanowić się nad tym, na kogo oddać głos. Łamanie ciszy wyborczej jest zagrożone groźbą nałożenia kary finansowej od 500 tys. zł nawet do miliona. Cisza wyborcza obowiązuje również w internecie.

Głosowanie i wyniki

Lokale wyborcze będą otwarte w niedzielę od 7.00 do 21.00. Nad prawidłowością głosowania będą czuwać komisje wyborcze. W lokalach mogą znajdować się tzw. mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni. „Obserwują oni pracę komisji wyborczych na każdym etapie wyborów. W dniu wyborów mogą rejestrować prace obwodowych komisji wyborczych, ale tylko przed rozpoczęciem i po zakończeniu głosowania. Dodatkowo mogą zgłaszać uwagi do prot. głosowania i być przy przewożeniu i przekazywania protokołu do komisji wyborczej wyższego stopnia” – czytamy na stornie PKW.

Wraz z chwilą zamknięcia lokali wyborczych dobiegnie końca cisza wyborcza. Wyniki wyborów zostaną opublikowane na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Podamy je także w Telewizji Proart oraz na portalu wlkp24.info.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • 2
    22

    piątek, 24 maja, 2019

    oczywiście głosujemy na kandydatów z wielkopolski a nie z warszawki