W maju emeryci dostaną więcej. Rusza wypłata jednorazowych „trzynastek”

3
Około 210 tys. osób otrzyma w maju wyższe emerytury. Rusza program wypłat tzw. "Emerytury plus". To innymi słowy jednorazowa wypłata dodatkowych pieniędzy doliczonych do standardowej wysokości emerytury. Mowa o kwocie 888 zł "na rękę", która trafi w maju do emerytów.

Wypłata „Emerytury plus” ruszyła w poniedziałek 29 kwietnia, a więc tuż przed weekendem majowym. Na terenie Wielkopolski z jednorazowego dodatku do emerytury będzie mogło skorzystać około 210 tys. osób. – Cztery wielkopolskie oddziały wypłacą przeszło 700 tysięcy takich świadczeń – mówi Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie wielkopolskim.

Do dotychczasowego świadczenia wypłacanego co miesiąc, emeryci i renciści będą mieli doliczoną dodatkową kwotę 1100 zł brutto, a więc 888 zł netto. – Pieniądze zostaną przyznane z urzędu, nie trzeba więc składać wniosku w tej sprawie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci je razem ze świadczeniem przysługującym za maj – podkreśla Marlena Nowicka. – Trzynastą emeryturę otrzymają osoby, które mają ustalone prawo do wymienionych świadczeń na dzień 30 kwietnia 2019 r. i nie było ono zawieszone np. z uwagi na osiąganie przychodów przekraczających obowiązujące progi zarobkowe – dodaje.

ZUS wyjaśnia, że z jednorazowej „Emerytury plus” będą mogły otrzymać osoby korzystające z:
– emerytury – w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej,
– renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych,
– renty szkoleniowej,
– renty socjalnej,
– renty rodzinnej,
– rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
– świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
– nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
– świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. Tego nie przeżyje pewnie radny Torzyński, który to powiedział, że młodzi muszą spłacać drogie kredyty budowlane, a ich rodzice mieliby mieć ulgę 95% za opłatę wieczystej użyteczności zamiast uchwalonej przez niego i Carycy 75% ulgi!

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick