W Kaliszu znów pojedziesz rowerem miejskim. Będzie 15 razy więcej stacji niż jest w Ostrowie

1
Fot. kalisz.pl
Wiosna zadomowiła się już na dobre, a to najlepszy czas, żeby wyjść na rower, a nawet dojechać nim do pracy. Wiedzą o tym w Kaliszu, gdzie od 1 maja znów będzie można skorzystać z Kaliskiego Roweru Miejskiego.

Właśnie podpisano nową umowę z firmą Nextbike, operatorem systemu, która będzie obowiązywać do końca października 2020 roku. W jej ramach zostanie uruchomionych 30 stacji rowerowych z 283 jednośladami. Uruchomienie punktów podzielono na trzy etapy. 1 maja zostanie oddanych mieszkańcom 12 stacji, kolejnych siedem – 1 czerwca, a pozostałe 11 ruszą 1 lipca. W latach 2019 i 2020 sezon wystartuje jeszcze szybciej, bo 1 kwietnia.

Rower miejski to spory wydatek. W 2018 roku Kalisz zapłaci za niego ponad 971 tysięcy złotych, a w kolejnych dwóch latach jeszcze więcej, bo po 1 133 937.00 złotych.

Mieszkańcy będą mogli skorzystać z 240 rowerów miejskich (7-biegowych), 25 rowerków dziecięcych (rozlokowanych na 5 stacjach), 12 familijnych typu cargo oraz 6 tandemów.
– Wykonawca musi również zapewnić możliwość włączenia do systemu dodatkowych stacji komercyjnych sponsorowanych przez podmioty zewnętrzne, takie jak galerie, markety, zakłady pracy itp. – zaznaczają władze Kalisza.

Chętni, by wypożyczyć rowery, będą mogli skorzystać ze strony internetowej lub aplikacji mobilnej dostępnej na najpopularniejsze systemy operacyjne. Dzięki nim będzie można sprawdzić liczbę dostępnych rowerów w dowolnej lokalizacji. Skorzystanie z systemu nie będzie możliwe bez wpłacenia na utworzone przez siebie konto minimum 10 złotych. Po przekroczeniu 30 minut darmowej jazdy, zostanie nam potrącona prowizja adekwatna do długości opóźnienia.Opłaty można będzie również dokonać kartą zbliżeniowa bezpośrednio przy stacjach rowerowych.

Tymczasem w Ostrowie rower miejski funkcjonuje od 12 marca, jednak liczba stacji pozostawia wiele do życzenia, ponieważ znajdują się one tylko przy ulicach Dworcowej i Paderewskiego. Władze mają w planach jej rozszerzenie. O tym, kiedy do tego dojdzie, pisaliśmy kilka tygodni temu.

Lista stacji rowerowych, które będą dostępne w Kaliszu
1. Złota / Główny Rynek
2. Sportowa – aquapark
3. Górnośląska – Cmentarz Miejski
4. Dworcowa – dworzec PKP
5. Śródmiejska / Złoty Róg
6. Prymasa S. Wyszyńskiego – hala Arena
7. Plac Bogusławskiego – teatr
8. Poznańska – szpital
9. Plac Jana Pawła II – pomnik Adama Asnyka
10. Młynarska / Wąska
11. Skalmierzycka – Park Przyjaźni
12. Ułańska – WPA UAM
13. Pomiejska – orlik
14. Kołobrzeska / Okrąglicka
15. Lubelska / Gajowa
16. Armii Krajowej / Kaczorowskiego
17. Tuwima – Majkowskie Wembley
18. Majkowska – węzeł
19. Pobożnego – parking
20. Księżnej Jolanty – most
21. Braci Niemojowskich – szkoła
22. Poznańska – cmentarz
23. Tatrzańska / Karpacka
24. Łódzka – cmentarz
25. Sadowa – McDonald`s
26. Aleja Wojska Polskiego – targowisko Dobrzec
27. Wrocławska – Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej
28. Dobrzecka/Reja
29. Borkowska – pętla
30. Stawiszyńska / Morelowa

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick