W Kaliszu odkopano fundamenty ratusza sprzed kilkuset lat [ZDJĘCIA]

0
Fot. kalisz.pl
To prawdopodobnie pierwszy murowany ratusz, jaki został wybudowany w Kaliszu. Jego powstanie datuje się na... XIV wiek. Niecodzienny widok fragmentów muru ukazał się pracownikom, którzy prowadzą termoizolację obecnego budynku ratusza.

Fragmenty starych murów ukazały się pracownikom, którzy zajmują się termoizolacją ratusza w Kaliszu. Jak podają urzędnicy, są to elementy pierwszej murowanej siedziby władz miasta, która miała powstać prawdopodobnie w XIV wieku. „Mury odnaleziono na głębokości około trzech metrów. Wzniesiono je z kamieni polnych i zaprawy wapiennej, częściowo wzmocnionej cegłami. Mają ponad metr szerokości. Ich pochodzenie, podejrzewane przez archeologów, potwierdził dr Janusz Tomala z kaliskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków” – czytamy na stronie urzędu.

>> Jesteśmy też na Facebooku. Polub nasz fanpage! <<

Odkopany fragment fundamentów tworzył kilkaset lat temu południową ścianę ówczesnego obiektu służącego urzędnikom. Jak wyjaśniają specjaliści, budynek przetrwał do końca XVIII wieku. „Odkrycie jest o tyle zaskakujące, że według dostępnych planów, fundamenty powinny znajdować się w innym miejscu. Podejrzewano ponadto, że w trakcie wznoszenia obecnej siedziby władz miasta w latach dwudziestych XX wieku, mogły ulec zniszczeniu. Znalezione mury zostały oczyszczone przez archeologów. Wykonano także ich dokumentację fotograficzną” – informują przedstawiciele magistratu.

CZYTAJ: Historyczne znalezisko w ostrowskim areszcie

To kolejne znalezisko tworzące setki lat temu dawny ratusz. Wcześniej, także podczas prowadzonej termoizolacji, natrafiono na fragment gotyckiego muru. Datuje się go na XIV wiek.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick