W Dobrzycy o powstaniu

0
Mundury i ich elementy, takie jak orły z czapek i ładownic, ryngrafy, epolety, guziki, medale, a także rzetelny opis i bogata dokumentacja przedstawiająca służbę i czyny bojowe konkretnych żołnierzy. W Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy jest do obejrzenia nowa wystawa dotycząca Powstania Listopadowego. To gratka dla znawców tematu, bo większości tych eksponatów nie można obejrzeć w żadnym innym muzeum, gdyż zostały wypożyczone od prywatnego kolekcjonera.

Wystawa dotycząca Powstania Listopadowego, którą można oglądać w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, została stworzona głównie w oparciu o prywatne zbiory Marcina Zdrojewskiego, które są uzupełnione i wzbogacone obiektami z Muzeum Epoki Napoleońskiej w Witaszycach. To rozmaite pamiątki związane z tym ważnym dla historii Polski zrywem niepodległościowym.

Wszystkie eksponaty wiążą się z okresem poprzedzającym noc z 29 na 30 listopada 1830 roku i z samym powstaniem i opatrzone są rzetelnym opisem przybliżającym zwiedzającemu nie tylko samo wydarzenie, ale i szerokie tło historyczno-społeczne. Wystawa może być więc świetną lekcja historii, na która dobrzyccy muzealnicy zapraszają uczniów i nauczycieli. Można ją oglądać aż do końca lutego przyszłego roku. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

redaktor wlkp24.info
agnieszka.kurzawa@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick