W czwartek kolejny protest rolników. Tym razem chodzi o obwodnicę

1
Mieszkańcy gminy i miasta Nowe Skalmierzyce zapowiedzieli kolejny protest. Sprzeciwiają się wariantowi piątemu projektu budowy obwodnicy Kalisza. Ich zdaniem przebieg zaproponowanej trasy jest nie do zaakceptowania. Z ich punktu widzenia sprawa jest o tyle niejasna, że trzy miesiące temu zaakceptowano inny wariant.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła kilka wariantów przebiegu planowanej obwodnicy Kalisza w ciągu drogi DK25 od Nowych Skalmierzyc. Niedawno wydawało się, że do realizacji zostanie przekazany szósty wariant przebiegu tej drogi. Doszło jednak do niespodziewanego obrotu spraw i okazało się, że najbliżej jest do wyboru piątego.

Władze gminy i miasta Nowe Skalmierzyce forsowały inne rozwiązanie, niż prezydent Kalisza Krystian Kinastowski. – Zaproponowany przeze mnie wariant szósty został zakwalifikowany na pewnym etapie jako ten najlepszy – powiedział Jerzy Łukasz Walczak, burmistrz tej gminy.

We wrześniu Komisja Opiniowania Przedsięwzięć Inwestycyjnych przychyliła się do szóstego wariantu. Protokół z posiedzenia miał zostać opublikowany po trzech tygodniach. Minęły dwa miesiące i nadal nie został upubliczniony. Burmistrz Nowych Skalmierzyc wysłał pismo w tej sprawie do GDDKiA. – W ciągu dwóch dni dotarł do nas protokół i okazało się, że tym wariantem wiodącym jest wariant piąty – wyjaśnił.

Mieszkańcy postanowili działać i zorganizowali protest. Odbędzie się w czwartek, 15 grudnia. Od 10.00 do 13.00 rolnicy będą jeździć traktorami DK25 na odcinku Skalmierzyce – Fabianów.

To ogromna porażka – powiedział jeden z mieszkańców gminy, który dodał, że żadnego z palących problemów mieszkańców, który opiera się o władze centralne, nie da się załatwić inaczej, jak protestem. – Każdą rzecz, którą trzeba załatwić albo wymóc na władzach, trzeba zacząć od tego, żeby wyjechać traktorami i protestować na ulicy. Nie można tego załatwić gdzieś w zaciszu gabinetów na zwykłych rozmowach. Czy to jest obwodnica, czy to jest szybka kolej, czy każda inna sprawa – podkreślił rozgoryczony Karol Frąszczak, który będzie uczestnikiem zapowiedzianego protestu.

Jego inicjatorzy podkreślają, że chcą w jak najmniejszym stopniu utrudnić kierowcom życie, bo sami nimi są i zdają sobie sprawę, że jakiekolwiek spowolnienia w ruchu odbijają się na nich negatywnie. – Nieprzypadkowo wybieramy taką godzinę i taki dzień, żeby jak najmniej utrudnić kierowcom. Nie jesteśmy ich przeciwnikami – dodał w programie „W punkt” Magdaleny Wojciechowskiej.

Protestujący mieszkańcy gminy porozumieli się z policją, która będzie zabezpieczać protest.

* * *

Premiera programu „W punkt” z udziałem Karola Frąszczaka (mieszkańca gminy Nowe Skalmierzyce) oraz Jerzego Łukasza Walczaka (burmistrza gminy i miasta Nowe Skalmierzyce) w środę o 18.05 na antenie Telewizji Proart. Powtórki w środę o 21.30, w czwartek o 5.30, 10.05, 20.50.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick