Uważaj na fałszywe SMS-y. Ktoś podszywa się pod firmę energetyczną

1
Mieszkańcy regionu otrzymują SMS-y z ponagleniem zapłaty rachunku za energię elektryczną pod groźbą odłączenia jej. PGE ostrzega przed fałszywymi wiadomościami i wyjaśnia, na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać. Więcej na wlkp24.info.

Mieszkańcy naszego regionu otrzymują SMS-y z informacją o planowanym odłączeniu energii elektrycznej w związku z nieopłaceniem rachunku. „PGE: Na dzien 20.09.2022 zaplanowano odlaczenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie naleznosci”* – czytamy w treści wiadomości.

Na końcu SMS-a znajduje się link, którego treść powinien wzbudzić podejrzenia. Nie jest to pierwsza tego typu próba wyłudzenia pieniędzy lub danych do bankowości elektronicznej. Przed takimi działaniami oszustów ostrzegają też przedstawiciele Grupy PGE w komunikacie: „Uwaga na SMS-y z ostrzeżeniem o odłączeniu energii elektrycznej z prośbą o uregulowanie należności. Nie klikaj w takie linki. PGE Obrót nigdy nie podaje linków kierujących bezpośrednio do systemów płatności internetowych”.

W szerszej informacji zawartej na stronie operatora można znaleźć listę wskazówek dotyczących tego, co powinno wzbudzić niepokój osoby, która dostała takiego SMS-a. Przedstawiciele spółki wskazują m.in.:

  • wiadomość od nieznanego nadawcy,
  • treść wiadomości wywołująca potrzebę natychmiastowej reakcji – np. przelewu,
  • wiadomość zawierająca nieznany link.

Wszystkie te trzy elementy znajdują odzwierciedlenie w treści rozsyłanej wiadomości.

Grupa PGE rozsyła jednak SMS-y. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby nie paść ofiarą oszustwa. „W treści SMS-a od PGE zawsze znajdziesz nr klienta, który możesz sprawdzić np. na swojej fakturze. PGE w swoich SMS-ach nie podaje linków kierujących bezpośrednio do systemów płatności internetowych. W razie wątpliwości skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta lub za pośrednictwem kanałów zdalnych” – czytamy w dalszej treści informacji opublikowanej przez przedstawicieli spółki.

* pisownia oryginalna

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick