Uważaj czym dokarmiasz ptaki. Wyjaśniamy, co zrobić, aby im nie zaszkodzić

1
Klimat ulega ociepleniu, ale to nie oznacza, że zima opuściła nas na dobre. W niektórych ostrowskich ogrodach w styczniu pojawiły się pąki magnolii, a w innych wyłożone zostały ziarna dla zwierząt. Miasto jedno, a rzeczywistości jakby dwie. Ciekawostki spycha jednak na drugi plan troska o ptaki, które w okresie zimowym są zmuszone dużo intensywniej poszukiwać pokarmu. Pomóc mogą ludzie, ale potrzebna jest wiedza, by nie zaszkodzić tym zwierzętom.

Na rynku dostępnych jest wiele mieszanek dla ptaków, które charakteryzują się innymi właściwościami i dostarczają im różnych wartości odżywczych. Często decydujemy się rzucim im kawałek chleba, który nam zbywa i nie jest drogi, ale warto rozważyć zakup “prawdziwej” karmy. Jej cena również nie jest wygórowana i oscyluje w granicach od ok. 0,60 zł do ok. 8 zł za kilogram.

Nie każda mieszanka jest jednak odpowiednia dla każdego ptaka. Warto też zwrócić uwagę na jakość produktu, który kupujemy i wielkość składników. Radość z tego, że ptaki zjadły pokarm, który im rzuciliśmy może cieszyć, ale problemy czasami zaczynają się później, kiedy okazuje się, że ptaki ptaki zaczynają przez nas chorować, bo zamiast odpowiednich ziaren podaliśmy im np. chleb. Przestrzega przed tym technik weterynarii Wojciech Szukalski: – Pokarm, jaki ptaki przyjmują, ma wpływ na funkcjonowanie wszystkich układów. Warto mieć na uwadze, że chleb zawiera sól, a wszystkie produkty, które ją zawierają, są uszkadzać narządy wewnętrzne ptaka, a w dłuższej perspektywie doprowadzić do niewydolności nerek i rozrodu ptaków.

W sklepach zoologicznych i tych, które zajmują się wyłącznie sprzedażą karmy dla ptaków, możemy kupić też m.in. kulki tłuszczowe. Są one jednak pokryte siatką, co może stwarzać niebezpieczeństwo dla tych zwierząt. – Siatka, którą są powleczone, może powodować, że ptak się zaplącze i zahaczy pazurem. Może dojść do uszkodzenia kończyny albo zostanie on uwięziony i zjedzony przez ptaki drapieżne – dodaje Wojciech Szukalski, ornitolog z zamiłowania.

Jeśli interesuje Was nie tylko dokarmianie ptaków, ale lubicie także je poobserwować, zapraszamy do zaglądania na wlkp24.info. Na dole strony znajduje się odnośnik do naszej kamery, która rejestruje życie w karmniku, bądź bezpośrednio na stronę karmnik.tv.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick