Uwaga piesi, kierowcy i rowerzyści! Dzisiaj wzmożone kontrole policji

0
Już po raz siódmy w tym roku odbywa się ogólnopolska akcja policji, której celem jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Przez cały dzień funkcjonariusze będą zwracać uwagę na zachowania kierowców wobec tych uczestników ruchu. Szczególną uwagą obejmą miejsca, w których ryzyko wystąpienia wypadków jest największe.

Kolejny raz policjanci prowadzą działania o charakterze ogólnopolskim, które chronić mają pieszych i rowerzystów. Piesi to jedna z najbardziej narażonych na wypadki grup spośród „niechronionych uczestników ruchu drogowego”. „Tylko podczas wakacji 2018 roku uczestniczyli oni w 1085 wypadkach drogowych, w których zginęły 133 osoby, a 995 zostało rannych. Niestety, znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego miała miejsce na przejściach dla pieszych. Czyli tam, gdzie przepisy chronią ich w sposób szczególny” – czytamy w komunikacie Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim.

W zdarzeniach drogowych z udziałem przechodniów winę najczęściej ponoszą kierujący samochodami. Jednak piesi muszą pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Nie wolno im np. przechodzić przez ulicę w niedozwolonym miejscu, a także wchodzić na nią zza jakiejś przeszkody, wkraczać na przejście na czerwonym świetle i iść niewłaściwą stroną jezdni. Do tzw. grupy niechronionych należą również rowerzyści. By zadbać o swoje bezpieczeństwo muszą pamiętać o noszeniu kamizelki odblaskowej oraz o światłach przednich i tylnych w swoim jednośladzie. „Pamiętajmy! Partnerstwo na drodze, stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, prowadzi do zwiększenia także naszego bezpieczeństwa” – ostrzegają policjanci.

W trakcie środowych działań funkcjonariusze w szczególny sposób zwracają uwagę na zachowanie kierowców wobec rowerzystów czy pieszych. Nie oznacza to jednak, że będą „przymykali oko” na inne zachowania niezgodne z prawem.

Poruszając się po ulicy jako pieszy rowerzysta czy prowadząc samochód, cały czas musimy być uważni. Możemy przestrzegać przepisów, ale inny uczestnik ruchu drogowego już nie. Jest to tzw. zasada ograniczonego zaufania.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick