Uwaga na kieszonkowców! Przedświąteczne zakupy to dla nich prawdziwe żniwa

1
Fot. UMOstrów
Święta już za kilka dni, wiele osób robi ostatnie zakupy. Okres przedświąteczny to prawdziwe żniwa dla kieszonkowców, którzy wykorzystają każdą chwilę naszej nieuwagi, by nas okraść. O rozsądek i uwagę proszą policjanci.

Targowiska oraz supermarkety to miejsca, gdzie zwłaszcza przed świętami przebywa dużo więcej osób, niż zwykle i to idealne miejsce dla kieszonkowców. W Ostrowie Wielkopolskim na terenie targowisk oraz zieleniaków pojawiają się strażnicy miejscy, którzy zwracają uwagę na osoby, których zachowanie budzi podejrzenia.

Warto zastosować się do kilku zasady, by nie paść ofiarą kieszonkowców: 

  • unikaj zatłoczonych miejsc, które często wykorzystywane są przez kieszonkowców,
  • torebkę trzymaj przed sobą przyciskając ją ramieniem,
  • nie noś wartościowych rzeczy i portfela w reklamówce – łatwo ją przeciąć,
  • pieniądze, dokumenty, klucze chowaj w przegródce z dodatkowym zapięciem,
  • płacąc, staraj się by nikt nie widział zawartości twojego portfela, czy też numeru PIN do karty płatniczej,
  • wybierając się na zakupy nie trzymaj wszystkich pieniędzy w jednym miejscu,
  • w miejscach publicznych pamiętaj o zapięciu kurtki czy płaszcza, szczególnie gdy ręce masz zajęte np. bagażem,
  • nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni, czy też w zewnętrznych kieszeniach odzieży

Rodzice, którzy na zakupy wybierają się z dziećmi proszeni są o zwracanie szczególnej uwagi na swoje pociechy. Jeżeli już dziecko się zgubi, natychmiast poinformujmy o tym pracowników miejsca, w którym jesteśmy. – Warto wcześniej nauczyć dzieci, aby w przypadku oddalenia się od rodziców lub opiekunów zawsze wróciły do miejsca, gdzie widziały ich ostatni raz, starsze dzieci powinny mieć zapisane w telefonie komórkowym kontakty do najbliższych osób. Najprostszym sposobem zadbania o to, aby numery telefonów do najbliższych były łatwo dostępne w takiej sytuacji jest dopisanie przed nazwą kontaktów w telefonie skrótu ICE – informują policjanci.

Pamiętajmy, że w sklepach wciąż obowiązują zasady reżimu sanitarnego. Wchodząc do supermarketu lub robiąc zakupy na targowisku, pamiętajmy by dokładnie zasłonić nos i usta oraz dezynfekować ręce. Podczas robienia zakupów należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznego odstępu od innych klientów. – Jeśli mamy taką możliwość, starajmy się wybierać takie pory, gdy panuje najmniejszy ruch. Dla osób starszych, w wieku powyżej 60. lat, ustawodawca przewidział od poniedziałku do piątku specjalne godziny dla seniorów tj. 10:00-12:00 – dodają mundurowi.

Fot. Komenda Główna Policji
redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick