Uwaga na fałszywe SMS-y. Możesz zostać okradziony!

0
Fot. KPP Ostrzeszów
Policjanci z Ostrzeszowa otrzymali już kilka zgłoszeń od poszkodowanych osób, które twierdzą, że zostały okradzione. Wszystko przez fałszywe wiadomości SMS. Straty niektórych osób sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Czas przedświąteczny to szał zakupów internetowych, ale też prawdziwe żniwa dla oszustów. Coraz częściej można spotkać się z sytuacją, gdy ktoś zostanie okradziony, bo uwierzył w treść przesłaną mu przez wiadomość SMS. – Zgłosiła się osoba, która otrzymała wiadomość tekstową o dezaktywacji gry. Osoba myśląc, że odsyła sms o symbolicznej wartości dezaktywuje grę internetową, za którą bez tej czynności będzie ponosiła comiesięczną opłatę abonamentową. W sprawach prowadzone jest śledztwo – informuje st. sierż. Agnieszka Szołdra z ostrzeszowskiej policji. Mundurowi apelują o uwagę i nie podejmowanie pochopnych decyzji.

Ostrzegają też przed sytuacjami typu:

– Wiadomościami tekstowymi, których link kieruje do niebezpiecznej zawartości.

– Kodami SMS otrzymywanymi podczas dokonywania zakupów przez internet. Dopiero w ostatnim etapie zakupów internetowych jest podana informacja, ile dokładnie wyniesie koszt zamówienia.

– Gdy w treści SMS-a znajduje się polecenie dokonania dopłaty niewielkiej kwoty brakującej do ostatecznej realizacji przesyłki.

Takie wiadomości należy czytać od początku do końca. Jeśli mamy jakiekolowiek, nawet najmniejsze wątpliwości – nie przesyłajmy żadnych pieniędzy!

Do apelu przyłączyła się nawet firma zajmująca się dostawą przesyłek do tzw. paczkomatów. – Fałszywe wiadomości tekstowe otrzymują również osoby, które nie są odbiorcami naszych usług. Link zawarty w treści kieruje do niebezpiecznej zawartości. Może to spowodować wyłudzenie informacji z telefonu lub ich utratę oraz uszkodzenie urządzenia – czytamy na ich stronie.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick