DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ustawa "lex Tusk" - stanowcze opinie Grodzkiego, Komorowskiego i Michnika [WIDEO]

Na debatę senacką do Ostrowa Wielkopolskiego senator Ewa Matecka zaprosiła przedstawicieli nie tylko środowiska politycznego, ale też publicystycznego i naukowego, by rozmawiać również o debacie, ale publicznej. Dokładniej mówiąc o tym jaki jest jej poziom i czy buduje społeczeństwo obywatelskie. Wczorajszego wieczora w Forum Synagoga dyskusja w tym temacie była bardzo wartka, choć rozmowę zdominowała także twarda polityka. Konkretnie ustawa nazwana przez opozycję „lex Tusk”.

Debaty senackie to – można powiedzieć – stały projekt Senatu, a na tych otwartych dla społeczeństwa dyskusjach tematy poruszane są przeróżne. Tym razem w Ostrowie dyskutowano o jakości debaty publicznej w kraju – jej kulturze i wpływie na budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Na zaproszenie senator Ewy Mateckiej do Ostrowa odpowiedzieli: marszałek Senatu Tomasz Grodzki, prezydent Bronisław Komorowski, profesor Andrzej Friszke i redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik. O poziomie debaty publicznej mówili, że albo jej nie ma, albo jest w dekonstrukcji, albo że od jej jakości zależy nawet suwerenność Polski. – Debata publiczna to jest także umiejętność słuchania drugiej strony – mówił były prezydent kraju Bronisław Komorowski. – Dzisiaj widzimy całkowitą destrukcję debaty publicznej (…). Debata jest zdestruowana – skwitował Adam Michnik. – Umiejętność prowadzenia dyskusji powinna być wprowadzona do programu nauczania w polskim systemie edukacji – proponowała gospodyni spotkania Ewa Matecka.

Publiczność w części pytań otwartych nie oparła się jednak poruszeniu spraw bieżących, związanych z polityką. „Lex Tusk”, czyli ustawa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Komisja ds. badania rosyjskich wpływów w Polsce ma być organem administracji rządowej i prowadzić postępowania wyjaśniające przypadki „funkcjonariuszy publicznych lub członków kadry kierowniczej wyższego szczebla”, którzy w latach 2007-2022 „byli pod wpływem rosyjskim, działając na szkodę interesów RP”. Postępowanie może objąć także: fundacje, stowarzyszenia, partie i każdego obywatela. W tym miejscu zapraszamy do obejrzenia materiału wideo z wypowiedziami goszczących w Ostrowie przedstawicieli polityki i mediów na ten temat.

 

Napisz do autora

Komentarze (5)
 • B
  Bolo

  środa, 31 maja, 2023

  Same autorytety haha. Co jeden to lepszy.

  Odpowiedz
  • W
   WoB

   czwartek, 1 czerwca, 2023

   A czy byłeś i słuchałeś czy jak większość naszych obywateli wypowiadasz się „zaocznie”.

   Odpowiedz
   • O
    Olo

    czwartek, 1 czerwca, 2023

    Dyskusji i prowadzenia debaty nie nauczy zadna szkola. Pewne umiejetnosci trzeba miec w Sobie. Szkoda tylko, ze tego czesto nie maja niby elity polityczne i inne.
    Pierwsza zasada dla elit dbaj przede wszystkim o dobro swojego kraju i zamieszkujacych w Nim ludzi.
    Jak to zbyt trudne to mozna pracowac w innym zawodzie.

    Odpowiedz
 • A
  AleX

  środa, 31 maja, 2023

  Żałosne pajace po obu stronach sporu. 🙁

  Odpowiedz
 • P
  pytek

  środa, 31 maja, 2023

  Ciekawe czego boją się żółto-niebiescy kibice stalówki?

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz