„Usługówka” po remoncie. Uczniowie rozpoczynają naukę w nowych pomieszczeniach

1
Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego 2020/21 zakończył się remont 17 pomieszczeń w Zespole Szkół Usługowych w Ostrowie Wielkopolskim. Nowe w pełni wyposażone klasy będą służyć uczniom przez najbliższe lata i staną się odpowiedzią na rosnące potrzeby związane z większą liczbą młodzieży po reformie edukacji.

Zespół Szkół Usługowych w Ostrowie Wielkopolskim wzbogacił się o nowe pomieszczenia. W rozpoczynającym się właśnie roku szkolnym uczniowie będą mieli do dyspozycji kilka kolejnych nowoczesnych sal lekcyjnych przystosowanych m.in. do nauki konkretnych zawodów.

CZYTAJ: Żłobki, przedszkola i podstawówki gotowe na 1 września

W ostatnich dniach sierpnia zakończył się trwający od kilku tygodni remont 17 pomieszczeń wyczekiwanych przez pracowników szkoły i dyrekcję. W ubiegłym roku w placówkach w całym kraju rozpoczęły pracę podwójne roczniki. To efekt reformy szkolnictwa przygotowanej pod kierownictwem Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej. Wtedy wiele placówek i samorządów odczuło brak pomieszczeń. W podobnej sytuacji znalazł się powiat ostrowski, a także m.in. ZSU. Stąd pomysł, aby wyremontować część budynku Wyższej Szkoły Gastronomicznej, która jest w gestii Zespołu Szkół Usługowych.

– Było dużo pomysłów na zagospodarowanie tego budynku. Pierwszy etap remontu rozpoczął się w związku z tym, że Zespół Szkół Technicznych szukał pomieszczeń i na ich potrzeby wyremontowano ostatnie piętro. Następnie, widząc rozwój szkoły i potrzeby, które były związane z reformą, zaczęliśmy w kolejnych etapach realizować remonty – mówi Dariusz Kaczmarek, dyrektor Zespołu Szkół Usługowych.

CZYTAJ: Czy powiat ostrowski jest przygotowany do roku szkolnego w czasach pandemii? Sprawdziliśmy

Ostatni etap kosztował 1,5 mln zł i jak mówi zarówno on, jak i starosta ostrowski Paweł Rajski, to duży wyczyn zamknąć wszystkie prace w takiej kwocie.

Rok szkolny 2020/21 w szkołach zarządzanych przez powiat ostrowski rozpocznie naukę 7315 uczniów w 283 oddziałach. 6582 to uczniowie szkół młodzieżowych przypisani do 217 oddziałów. W naborze wzięło udział 1779 kandydatów, w tym 329 spoza powiatu. Przyjętych zostało 1606 uczniów do 49 oddziałów w tym 206 spoza powiatu ostrowskiego.

Wśród liceów największym zainteresowaniem cieszyła się klasa językowa w IV LO (na jedno miejsce przypadało statystycznie 2,21 ucznia), a wśród szkół technicznych – zawód technika informatyka w Zespole Szkół Technicznych (statystycznie 2,76 kandydata na jedno miejsce). 44% przyjętych uczniów wybrało licea ogólnokształcące, a 56% – szkoły techniczne.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick