„Uprzejmie donoszę, że…”

14
Chociaż od zmian ustrojowych minęło już wiele lat, pisanie donosów wciąż jest w modzie. Urząd Skarbowy, policja, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim oraz wiele innych instytucji co jakiś czas otrzymuje listy i telefony od osób, które donoszą na swoich sąsiadów i znajomych. Czego najczęściej dotyczą zgłoszenia? W jaki sposób są weryfikowane i czy zawsze okazują się zgodne z prawdą?

Pracownicy Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim przyjmują rocznie kilkadziesiąt donosów. Część z nich ma oficjalny urzędowy ton, ale w większości są to anonimy.- Otrzymujemy sporo tych informacji, najczęściej dotyczą one osób, które nielegalnie prowadzą działalność gospodarczą, czyli prowadzą jakieś usługi bez rejestracji działalności mówi Beata Zając, kierownik Referatu Obsługi Bieżącej w Urzędzie Skarbowym w Ostrowie Wielkopolskim. – Jeżeli rzeczywiście potwierdzi się informacja o tym, że dana osoba nielegalnie prowadzi firmę, to w pierwszej kolejności musi nam wykazać dochody, które powinny być uwzględnione w zeznaniu podatkowym. Konsekwencją jest oczywiście podatek, odsetki, jak również doniesienie karno-skarbowe, na którego podstawie taka osoba zostaje ukarana – dodaje pani kierownik.

Zaraz po „skarbówce” najwięcej donosów otrzymuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Zgłoszenia o nieprawidłowościach najczęściej dotyczą sytuacji finansowej osób, które znajdują się pod opieką ośrodka, niewłaściwej opieki nad dziećmi i złego wykorzystywania świadczenia 500+. Mimo że placówka nie ma obowiązku sprawdzania tych zgłoszeń, każdy skrupulatnie je weryfikuje. – W dwóch przypadkach świadczenia 500+ wypłacane są obecnie w formie rzeczowej, ze względu na to, że środki były wydatkowane niezgodnie za przeznaczeniem – podkreśla Agnieszka Paszek, p.o. zastępcy dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim najczęściej otrzymują anonimowe zgłoszenia dotyczące wykroczeń i przestępstw. Okazuje się, że większość z nich jest zasadna i często ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa innym. – Ostrowscy policjanci otrzymują także filmiki z kamer samochodowych, na których są zarejestrowane niebezpieczne zdarzenia lub sytuacje innych kierujących – przyznaje sierż. Małgorzata Łusiak, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim.

Różne są opinie wśród społeczeństwa na temat donosicielstwa. Niektórzy twierdzą, że absolutnie nie powinno się tego robić, a inni, że obawiają się donosić. Mimo że donoszenie na innych nie jest w żaden sposób karalne, nawet jeśli autor donosu nie ma racji. Jeżeli donos jest podpisany, to z pewnością zostanie zbadany i to w szybkim tempie. Anonimowe zgłoszenia mogą nie być traktowane poważnie i mogą znaleźć się w koszu.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

14 KOMENTARZE

  • Donos to forma najwyższej formy odpowiedzialności i dojrzałości obywatelskiej jak ktoś łamie prawo to trzeba to zgłosić, żeby nie wydarzyła się jakaś tragedia lub inne przestępstwo gospodarcze.Pozdrawiam

 1. Polacy mylą pojęcia. Jeśli informacja o czyimś ZŁYM POSTĘPOWANIU jest prawdziwa, to nie jest żadne donosicielstwo, tylko postawa obywatelska, dbanie o bezpieczeństwo innych albo wynika z poczucia niesprawiedliwości – dlaczego np. sąsiad zarabia na jakichś usługach bez rejestracji firmy i płacenia podatków, a uczciwi rejestrują i płacą. Ale jeśli informacje okazują się nieprawdziwe i mają na celu tylko uprzykrzenie komuś życia, to takie coś jest rzeczywiście wrednym donosicielstwem.

 2. Po co czytać donosy. Mi wystarczyło przeczytać oświadczenia majątkowe niektórych samorządowców, co to nie mają żadnych dochodów albo pracują na pół etatu.

  • Ostrów to widocznie przyjazne miasto, że da się w nim żyć bez żadnych dochodów, pracując na pół etatu albo żyć tylko z diety radnego.

  • Na pół etatu z zeznań pracuje pan radny Torzyński, żeby nie było. Ja jako alimenciarz i płatnik podatków od wynagrodzenia też uciekam się do wszelkich sposobów, żeby wychodzić na swoje.

 3. Co mają do tego zmiany ustrojowe u naszych sąsiadów na zachodzie to normalne wręcz obywatelski obowiązek kto nie robi przekrętów nie musi się martwić że go ktoś pod..bie i tyle a POLSKA to biedny kraj bogatych ludzi …..

 4. Kolo mnie mieszka taka rodzinka. Mlodzi ludzie, dwojka dzieci. Zadne nie pracuje. Gosc ostatnio chwalil sie sasiadowi ze dostaje co miesiac 2×500+ i 1300 z MOPSu. Facet cos tam w chacie dorabia. Jakies auta maluje, a codziennie kilka razy idzie do sklepu na Żymirskiego z pustymi buteleczkami po piwku na wymiane. Taka patologie nam pisiory zafundowaly.

  • Nie pierdziel. Jeżeli ma dwójkę dzieci to dostaje tylko 1X500 na drugie dziecko. A tak swoją drogą kto chciałby mieć takiego sąsiada jak ty? Ile czasu poświęcasz obserwacji swojego sąsiada widząc, że ten idzie do sklepu po piwo? Co ty buraku w tym czasie robisz i czy masz plaskaty nos od tego, że go cały czas masz przy szybie?

  • Sam sie chwalil ze tyle dostaje bo oboje z zona nygusy nie pracuja. Widac tez jestes z takiej patologii skoro to pochwalasz

  • do porządnego sąsiada jeśli żadne nie pracuje w takowej sytuacji obydwa dziecka mają 500

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick