Upały dotknęły rolników. Może ucierpieć także nasz budżet

0
Upały dają się we znaki wszystkim, nikt jednak w takiej aurze nie odczuwa tyle co rolnicy. Kończą się żniwa w całym kraju. Zbiór plonów w tym roku zaczął się wcześniej, ale jest ich mniej. To prawdopodobnie odbije się na cenach produktów żywnościowych. W jaki sposób?

Dla polskich rolników rok 2018 należy do jednych z najgorszych. Deszczowa wiosna i bardzo upalne lato spowodowały wiele strat. Późny zasiew i przyspieszone żniwa nie mogły wpłynąć pozytywnie na gospodarkę w regionie.

Niestety Wielkopolska należy do województw, które najbardziej ucierpiały. Szacunkowa wartość strat to grubo ponad trzysta milionów złotych. Komisje ds. szacowania strat w rolnictwie działały w 220 gminach.

Najwięcej zmartwień sprawiła susza i wysokie temperatury. Ucierpieli hodowcy owoców, zbóż i zwierząt. Rolnicy liczą w tej sytuacji liczą na pomoc ze strony rządu oraz ministerstwa rolnictwa.

Wszystkie straty powodują podwyżkę cen. Także dla nas – konsumentów. Odczuć możemy do pod koniec 2018 roku, kiedy wzrosną ceny większości produktów spożywczych.

redaktor wlkp24.info
marcin.gebel@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick