Umowy podpisane. Kiedy sprzęt trafi do OSP?

0
Fot. Pixabay
Strażacy ochotnicy oraz przedstawiciele gmin podpisali umowy na dostawę sprzętu sfinansowanego z pieniędzy pochodzących z Funduszu Sprawiedliwości. Prawdopodobnie trafi do nich wszystko to, co zgłosili, składając dokumenty do Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu. Portal wlkp24.info sprawdził, o co najczęściej prosili strażacy i kiedy można spodziewać się dostawy sprzętu.

Przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych i władze poszczególnych gmin podpisały umowy na dostarczenie sprzętu do jednostek, który zostanie sfinansowany z Funduszu Sprawiedliwości. Każda z jednostek ma otrzymać wyposażenie za ok. 5 tys. zł. Z naszego terenu wszystkie ochotnicze straże pożarne zakwalifikowały się do dofinansowania, stworzyły listy potrzebnego sprzętu i oczekują na jego dostarczenie. – OSP zadysponowały sobie głównie torby medyczne, defibrylatory i taki drobny sprzęt ratownictwa .W jednym wypadku zestaw do ratownictwa do technicznego w Przygodzicach. Raczej drobne rzeczy – mówi Przemysław Kaźmierczak, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Ostrowie Wielkopolskim.

>> Jesteśmy też na Facebooku. Polub nasz fanpage! <<

Część sprzętu zostanie wymieniona, ale niektóre jednostki dzięki dotacji będą mogły uzupełnić braki w wyposażeniu. Strażacy najczęściej zgłaszali zapotrzebowanie m.in. na defibrylatory AED, torby ratownicze, pilarki spalinowe, mierniki wielogazowe, wysokociśnieniowe poduszki pneumatyczne, podpory i kliny do stabilizacji pojazdów oraz agregaty prądotwórcze. Sprzęt trafi do jednostek prawdopodobnie na przełomie października i listopada.

Gmina Ostrów Wielkopolski otrzymała prawie 125 tys. zł z Ministerstwa Sprawiedliwości. Pieniądze w całości trafiają do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z naszego terenu. – Każda jednostka otrzyma sprzęt o równej wartości finansowej – podkreśla  Wiesław Janoś, komendant Gminnego Zarządu OSP.

W przyszłym roku strażacy ochotnicy z naszego terenu będą mogli liczyć na zdecydowanie większe zakupy, bowiem do jednostek z powiatu ostrowskiego ma trafić pięć nowych wozów dl OSP. Mają być to pojazdy średnie i lekkie. Wkrótce do OSP mają trafić także nowe hełmy oraz odzież ochronna sfinansowane z dotacji przekazanej urzędowi marszałkowskiemu.

Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało w ramach Funduszu Sprawiedliwości 100 mln zł na zakup sprzętu dla OSP na terenie całego kraju. Chętne jednostki mogły się zgłaszać kolejno według województw. Wielkopolska była jednym z ostatnich, które złożyły wnioski. Ich termin przypadł na 6 sierpnia. Jako pierwsi listę potrzebnego sprzętu podali przedstawiciele Podkarpacia (2 lutego). Ostatni byli strażacy ochotnicy z lubuskiego (3 września). Do wielkopolskich strażaków trafi sprzęt wart 10 mln zł. Otrzymają go ochotnicy z 224 gmin na terenie województwa.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick